BCL

«Βομβαρδιστής» Σάλιν, καθάρισε ο Τζόνσον

Τενερίφη και Χάποελ Χολόν πήραν σημαντικές νίκες ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στο Basketball Champions League και απέκτησαν προβάδισμα για τα ημιτελικά του BCL.

Απρόσμενο θρίλερ γεννήθηκε στην Ισπανία, με την Τενερίφη στο τελευταίο δεκάλεπτο να διαχειρίζεται λανθασμένα την αναμέτρηση και παραλίγο να πληρώσει την αμέλεια της με το αποτέλεσμα.

Με δευτερόλεπτα να απομένουν η Τόφας ισοφάρισε με τρίποντο 77-77, όμως ο Μαρσέλο Χουέρτας βρέθηκε στην γραμμή της φιλανθρωπίας και παμπόνηρα ευστόχησε την πρώτη και αστόχησε επίτηδες την δεύτερη, διαμορφώνοντας το 78-77.

Τρομοκράτης Σάσου Σάλιν από την περιφέρεια με 27 πόντους, με 8/12 τρίποντα κινούσε τα επιθετικά νήματα.

Από την άλλη μεριά, ο Ιγκίντρας Ιγκαύσκας σημείωσε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και τρία κλεψίματα.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Τρίτη (12/4).

Στην άλλη αναμέτρηση, άνετη νίκη για την Χάποελ Χολόν με 93-75 κόντρα στην Στρασμπούργκ και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την επόμενη φάση.

Σε αναμέτρηση δίχως ιδιαίτερες συγκινήσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους στην επανέναρξη να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να βάζουν την σφραγίδα τους. Πρωταγωνιστής ήταν ο Κρις Τζόνσον με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Γιάνις Μόριν των 12 πόντων και 9 ριμπάουντ.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (12/4).