BCL

Κόντρα στην Κλουζ στα προκριματικά του BCL το Περιστέρι

Η ρουμανική Κλουζ θα είναι η πρώτη αντίπαλος του Περιστερίου στα προκριματικά του φετινού BCL μετά τη νίκη της 106-97 επί της Σαλόν Βιλπάς στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η Κλουζ θα είναι η αντίπαλος του Περιστερίου στον έναν ημιτελικό του πρώτου προκριματικού ομίλου του BCL που διεξάγεται στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Η ρουμανική ομάδα νίκησε σε ματς ΝΒΑ τη γαλλική Σαλόν Βιλπάς 106-97 στον πρώτο αγώνα της σειράς και πέρασε στον ημιτελικό, όπου την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει τους «κυανοκίτρινους» με στόχο την πρόκριση στον τελικό της διαδικασίας που θα διεξαχθεί την Παρασκευή.

Ο δεύτερος ημιτελικός του γκρουπ είναι ανάμεσα στη Φριμπούργκ και τη Σπλιτ.

Η Κλουζ έφτασε στο +13 στο πρώτο δεκάλεπτο, δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 18-31 στη δεύτερη περίοδο, όμως ένα δικό της 36-26 στην τέταρτη περίοδο της έδωσε την πρόκριση.