BCL

Πάτησε τη Γαλατασαράι στην παράταση και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το BCL η Λιμόζ!

Η Λιμόζ επικράτησε 69-60 της Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη στην παράταση και αποχαιρέτησε με νίκη το BCL.

Ήταν ανώτερη στην παράταση και πήρε το θρίλερ με τη Γαλατασαράι η Λιμόζ (69-60)! Μάλιστα, οι Γάλλοι, οι οποίοι βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με την ΑΕΚ, πραγματοποίησαν την πρώτη τους νίκη στη φάση των «16» του BCL, αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση. Από την άλλη, η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη, ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή της πορεία με ρεκόρ 2-4.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 17-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στη δεύτερη, τα δεδομένα άλλαξαν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα, με τον σύλλογο της Κωνσταντινούπολης να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 29-24.

Στο δεύτερο μέρος, η αναμέτρηση ήταν αρκετά ισορροπημένη, με τη Λιμόζ να σκοράρει στο φινάλε και να στέλνει το ματς στην παράταση, κάνοντας το 57-57. Εκεί, οι Γάλλοι ήταν πολύ ανώτεροι σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 69-60.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Τζόουνς και Ροντρίγκες (13π.), ενώ δεν ήταν αρκετοί οι 13 πόντοι του Ράσελ για τη Γαλατά.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 24-29, 41-44, 57-57, 69-60 παρ.