BCL

Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση του BCL με ανώδυνη ήττα η ΑΕΚ Betsson BC

Την ανώδυνη ήττα με 83-79 γνώρισε στην έδρα της Λούντβιγκσμπουργκ η ΑΕΚ Betsson BC, χάνοντας το αήττητο αλλά ολοκληρώνοντας ως πρώτη τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League!

Με οριακή και ανώδυνη ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League η ΑΕΚ Betsson BC.

Έχοντας εξασφαλίσει την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση στη φάση των «16» της διοργάνωσης, η Ένωση ηττήθηκε με 83-79 στην έδρα της Λούντβιγκσμπουργκ, η οποία «καιγόταν» για τη νίκη, χάρη στην οποία τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ, η οποία πλήρωσε τα άσχημα ποσοστά της σε τρίποντα και βολές, αλλά και την αδράνειά της στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, ήταν οι ΜακΡέι (20π), Κουζμίνσκας (16π) και Κεμπεγκέλε (11π, 7 ριμπ), ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκρέιβς (24π, 8 ασίστ) και Μπούι (16π).

Με τους Καράμπελα, Ραντλ, ΜακΡέι, Κουζέλογλου, Νετζήπογλου και Τίλμαν ξεκίνησε το παιχνίδι ο Πλάθα, ενώ οι Λούντβιγκσμπουργκ παρατάχθηκε με τους Γκρέιβς, Μπούι, Λιούις, Πολας και Έντιγκιν. Η Ενωση παρουσιάστηκε νωθρή επιθετικά στα πρώτα λεπτά, επιστρέποντας στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 11-3, πριν ο Τίλμαν με συνεχόμενους δικούς του πόντους μειώσει σε 13-8. Ο Καμπεγκέλε μπήκε στο παρκέ και έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ, σκοράροντας για το 13-11, όμως τη συνέχεια οι Γερμανοί επανέφεραν το υπέρ τους +8 (19-11) με συνεχόμενα τρίποντα των Χάμοντ και Πόλας. Ο Καμπεγκέλε τάπωσε και ο ΜακΡέι κάρφωσε εμφατικά στην άλλη πλευρά του παρκέ για το 21-18, το οποίο ήταν και το σκορ με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο παιχνίδι (22-23), με πέντε σερί πόντους του Κουζμίνσκας και τρέχοντας σερί 12-3 από το 19-11 και έπειτα. Παρά το πολύ άσχημο ποσοστό της στις ελεύθερες βολές (12/23 στο πρώτο ημίχρονο), η ομάδα του Πλάθα είχε 22 ριμπάουντ (τα 10 επιθετικά) έναντι 14 της αντιπάλου της, καταφέρνοντας έτσι να διατηρήσει το μικρό της προβάδισμα. Ο Ράντλ σκόραρε με τρίποντο, βάζοντας την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο +5 (30-35), πριν έρθει το 35-38, με τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Κουζμίνσκας και Ραντλ επανέφεραν την ΑΕΚ στο +5 (37-42), στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ ο Λιθουανός με μεγάλο του τρίποντο έφτασε τους 10 προσωπικούς πόντους, βάζοντας την ομάδα του για πρώτη φορά στο +6 (39-45). Ωστόσο, η Λούντβιγκσμπουργκ αντέδρασε φτιάχνοντας σερί 10-2, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (49-47). Ο Καράμπελας έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ (51-54) με καλάθι και φάουλ, ενώ ο «καυτός» Μπούι σκόραρε 9 σερί πόντους και η ομάδα του μπήκε στην τέταρτη περίοδο έχοντας το ελάχιστο προβάδισμα (57-56).

Η ΑΕΚ μπήκε... μουδιασμένη στην τέταρτη περίοδο, μην μπορώντας να σκοράρει και επιτρέποντας στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 62-56, 64-58 και 73-65 πριν η ΑΕΚ κάνει την τελική της αντεπίθεση, μειώνοντας σε 74-71 με πολύ δύσκολο τρίποντο του ΜακΡέι και σε 79-77 με βολές του ίδιου. Ωστόσο, η Λούντβιγκσμπουργκ άντεξε και ήταν ψύχραινοι στις τελευταίες βολές, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-38, 57-56, 83-79