BCL

Έπεσε αμαχητί το Περιστέρι bwin στη Μάλαγα

Δεν μπόρεσε να κοντράρει τη Μάλαγα το Περιστέρι bwin και, χάνοντας 64-81 από την Ουνικάχα στο «Μάρτιν Καρπένα» για την τρίτη αγωνιστική του BCL, έπεσε στο 1-2 στον τρίτο όμιλο.

Μένοντας από νωρίς πίσω στο σκορ, το Περιστέρι bwin έχασε από την Ουνικάχα Μάλαγα στο «Μάρτιν Καρπένα» 64-81 για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του BCL κι έφτασε στο 1-2 το ρεκόρ του, ενώ οι Ισπανοί έφτασαν στο 3-0 και διατήρησαν το απόλυτο.

Οι Ανδαλουσιανοί έφτασαν να προηγούνται με +18 στο δεύτερο δεκάλεπτο και με +22 στο τρίτο, οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν στο -6, όμως δεν άντεξαν κι η διαφορά έφτασε στο τελικό +17.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τζέντοβιτς, Σίμα με 11 κι Ετζιμ με 10 πόντους. Για την ελληνική ομάδα, ξεχώρισαν οι Ουίλιαμς με 12 και Ράγκλαντ με 10 πόντους.

To ματς
Το Περιστέρι bwin προηγήθηκε 2-0 και 4-2, η Μάλαγα ισοφάρισε με τις σωστές επιλογές της μέσα στο ελληνικό καλάθι και το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται για κάνα δίλεπτο. Ο Ετζιμ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα για τους Ανδαλουσιανούς στη συνέχεια, όπου ο Πέρι με σωστές κινήσεις μέσα στο καλάθι του Περιστερίου bwin έφερε το 13-9 κι ο Σίμα διατηρούσε το +2 με +4 στη συνέχεια για τους «πράσινους». Το τρίποντο του Τέιλορ έφερε το 20-13, ο Οσετκόφσκι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Βασίλη Σπανούλη κι ο Σίμα ολοκλήρωσε στο 26-15 το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ντίαθ έφερε το +14 για τη Μάλαγα στην έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου κι ο Μπαρέιρο το +15 για τους γηπεδούχους. Η κακή άμυνα των «κυανοκίτρινων» έφερε το 37-19 για τους Ισπανούς με το τρίποντο του Καλινόσκι κι ο Κράβις έκανε το 41-23. Στο 44-26, το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα της άμυνας της Μάλαγα και με 7-0 σερί ολοκλήρωσε στο 44-33 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/10 βολές και 14 ριμπάουντ, ενώ οι φιλοξενούμενοι 4/10 τρίποντα κι 22 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι bwin έκανε 5-0 σερί στην έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου και μείωσε 44-38. Ο Τζέντοβιτς διατηρούσε το +9 για τους Ανδαλουσιανούς, παρά τα τρίποντα και τα περισσότερα ριμπάουντ των «κυανοκίτρινων». Η Μάλαγα απάντησε με 12-0 σερί με την πολυφωνία των περιφερειακών κι έφτασε στο 61-43 και το τρίποντο και του Πέρι έφερε το 64-45 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Μπαρέιρο έφερε το 67-48 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου κι ο Κράβιτς το 69-52 στην προσπάθεια του Περιστερίου bwin να μειώσει το σκορ. Στο 73-55, ένα σερί 5-0 της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη μείωσε σε 73-60 κι οι βολές του Ρένφρο σε 74-62, οπότε κι η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +12 με +14 για τους γηπεδούχους, παρά τα καλύτερα ποσοστά στις βολές και τα τρία περισσότερα ριμπάουντ, αλλά τα χαμηλά ποσοστά εντός πεδιάς για την ελληνική ομάδα. Ο Ντίαθ έφερε το 79-64 κι οι βολές του Οσετκόφσκι διαμόρφωσαν το τελικό 81-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-33, 64-45, 81-64