BCL

Πλήρωσε το κακό του πρώτο ημίχρονο και έφυγε ηττημένος από την έδρα της Μάλαγα ο Προμηθέας

Την ήττα με 67-54 γνώρισε στην πρώτη του αναμέτρηση με τη Μάλαγα για τα προημιτελικά του BCL ο Προμηθέας, πληρώνοντας την κακή του εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όταν βρέθηκε μέχρι και στο -24.

Ηττήθηκε στην έδρα της Μάλαγα, αλλά κρατάει την προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου ενόψει του Game 2 για την προημιτελική φάση του BCL ο Προμηθέας.

Οι Πατρινοί άργησαν πολύ να μπουν στο ματς, παρουσιάστηκαν κατώτεροι της περίστασης στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στην «Μάρτιν Καρπένα Αρένα» και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με διαφορά 24 πόντων (36-12) στη δεύτερη περίοδο, όμως αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, πλησιάζοντας μέχρι και το -7 (54-47), πριν τελικά ηττηθούν με 67-54.

Πλέον, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου καλείται να ισοφαρίσει την best-of-three σειρά την επόμενη εβδομάδα (Τρίτη 9/4, 19:30) στην Πάτρα, έτσι ώστε να οδηγήσει να διεκδικήσει την πρόκριση στο Final-4 του Βελιγραδίου σε τρίτο παιχνίδι, το οποίο αν χρειαστεί, θα διεξαχθεί ξανά στην έδρα της Μάλαγα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Οσετκόφσκι (double-double με 12π και 12 ριμπ), Πέρι (13π) και Σίμα (12π), ενώ για τον Προμηθέα ξεχώρισαν Χέιλ (14π, 8 ασίστ, 7 ριμπ) και Κάουαν (11π),

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Οσετκόφσκι να ευστοχεί σε τρίποντο και με τη Μάλαγα να προηγείται με 5-0, ενώ ο Προμηθέας μείωσε σε 7-5, με καλάθι του Στέφενς από κοντά και τρίποντο του Χέιλ, ο οποίος όμως έκανε πολύ γρήγορα τα δύο προσωπικά φάουλ. Σε εκείνο το σημείο του ματς οι Ανδαλουσιανοί βρήκαν τα πατήματά τους και οι Πατρινοί αδυνατούσαν να σκοράρουν, επιτρέποντας στην αντίπαλό τους να φτιάξει σερί 13-0, ξεφεύγοντας με 20-5. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν έβαλε ούτε πόντο για 6 αγωνιστικά λεπτά, πριν ο Κάουαν μειώσει σε 20-8 με καλάθι και φάουλ, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Μάλαγα να είναι μπροστά με 22-10 και με τον Προμηθέα να έχει μόλις 4/15 εντός πεδιάς και 7 λάθη.

Μάλαγα-Προμηθέας 67-54

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πέρι να ευστοχεί σε συνεχόμενα τρίποντα για το 28-10, φτάνοντας την υπέρ της διαφορά μέχρι και το +24 (36-12), έχοντας για μεγαλύτερα «όπλα» της το μεγάλο ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (7/15) και την «ατσάλινη» άμυνά της. Από την άλλη, ο Προμηθέας συνέχισε να αδυνατεί να βρει ρυθμό επιθετικά, με τον Κάουαν να μειώνει με τρίποντο σε 38-20, φτάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Μάλαγα μπροστά με 42-22.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τη Μαλαγα να μένει για τρία αγωνιστικά λεπτά χωρίς πόντο και με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει 5 συνεχόμενους, για το 42-27. Στη συνέχεια ο Σίμα με συνεχόμενα καλάθια έβαλε τους Ανδαλουσιανούς μπροστά με 48-29, πριν οι Ρέινολντς και Κάουαν σκοράρουν με συνεχόμενα τρίποντα, βάζοντας τους Πατρινούς στο -13 (48-35). Ο Χέιλ με δικό του τρίποντο έβαλε μετά από πολύ ώρα τον Προμηθέα στο -12 (50-38), το οποίο ήταν και το σκορ στη λήξη του δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κάρτερ να ευστοχεί σε τρίποντο για το 53-38, με τον Προμηθέα να βγάζει αντίδραση, βελτιώνοντας την άμυνά του και φτιάχνοντας σερί 9-0, πλησιάζοντας σε 53-47 χάρη σε δύο τρίποντα του Χέιλ και σε διαδοχικά καρφώματα του Κόφεϊ, με 5:51 να απομένουν για το φινάλε. Όμως, μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του αγώνα η Μάλαγα δεν έχασε την ψυχραιμία της, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 67-54 και κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 42-22, 50-38, 67-54