BCL

Άργησε να «ξυπνήσει» στη Μούρθια ο Προμηθέας

Παίζοντας καλά μόνο στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας Πάτρας έχασε 81-90 στη Μούρθια για τη δεύτερη αγωνιστική του 12ου ομίλου των «16» του BCL και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο γκρουπ.

Χάνοντας μέχρι και με -22 στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας Πάτρας έχασε τελικά 81-90 στη Μούρθια από την τοπική ομάδα για τη δεύτερη αγωνιστική του 12ου μίλου των «16» του BCL και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο γκρουπ μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ στην πρεμιέρα την περασμένη εβδομάδα, με τους Ισπανούς να φτάνουν το «2 στα 2».

Οι Πατρινοί έκαναν 17 λάθη κι έπαιξαν κακή άμυνα, βρέθηκαν πίσω με -22 στην τρίτη περίοδο και το 25-35 επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο απλά μείωσε την τελική διαφορά.

Κορυφαίοι των Ισπανών ήταν οι Ενις, Τοντόροβιτς με 20, Ράντοβιτς με 12 και Σλίβα με 11 πόντους. Για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, έπαιζαν μόνοι τους οι Χέιλ με 29 και Κάουαν με 20 πόντους.

Ο Σλίβα έφερε το 6-0 για τη Μούρθια και τα συνεχόμενα τρίποντα του Ενις στην απαράδεκτα κακή περιφερειακή άμυνα του Προμηθέα έφεραν το 12-3 στη συνέχεια, με τους Ισπανούς να διατηρούν το +8 με +10 στη συνέχεια. Η αστοχία εκατέρωθεν διατηρούσε το 17-7 για μεγάλο διάστημα κι ο Τοντόροβιτς το «ξεκόλλησε». Ο Κουπέιν έκανε το 21-9, ο Κάουαν με προσωπικό σερί μειωσε σε 21-13, ο Σλίβα έκανε το 26-15 και το 3-0 σερί του Χέιλ έφερε το 26-18 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Ένα σερί 4-0 του Προμηθέα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έφερε το 26-22 για τους Πατρινούς, όμως τα συνεχόμενα λάθη κι η κακή άμυνα μέσα στη ρακέτα έδωσε ένα σερί 4-0 στη Μούρθια. Οι Αμερικανοί του Προμηθέα μείωσαν ξανά στο -4. Ο Ράντοβιτς με δικό του σερί 4-0 έφερε το 34-26 και στο 34-28 νέες επιπολαιότητες των Πατρινών έφεραν σερί 6-0 για το 40-28 και το 42-30 με πρωταγωνιστή τον Ράντοβιτς. Δύο κλεψίματα των Ισπανών στους «κοιμισμένους» γκαρντ του Προμηθέα στο κέντρο του γηπέδου έφεραν το 46-32 για τους γηπεδούχους με εύκολα λέι απ, με τον Ετσενίκε να ολοκληρώνει το ημίχρονο στο 46-34.

Ένα 5-0 της Μούρθια στην έναρξη της τρίτης περιόδου έφερε το 51-34 για τους Ισπανούς. Παρά το 4-0 σερί του Προμηθέα, η Μούρθια πήγε στο 54-38 κι ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων έφερε το 62-41 με τις σωστές επιλογές μέσα στην πατρινή ρακέτα και, με τη διαφορά να ανεβοκατεβαίνει +19 με +21, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 65-46.

Το τρίποντο του Κοπέιν έφερε το 68-46 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου. Τα τρίποντα των Κόνιαρη και Χέιλ μείωσαν στο -18, το 4-0 σερί των γηπεδούχων έφερε το +22, όμως οι προσπάθειες του Χέιλ έφεραν το 7-0 σερί για το -15 για τους παίκτες του Παπαθεοδώρου. Ένα σερί 5-0 έφερε το +20. Στο 83-63, ο Χέιλ με οκτώ δικούς του πόντους βοήθησε στο 12-0 σερί για το 83-75 κι η διαφορά ανεβοκατέβαινε μεταξύ +7 και +10 για το τελικό 90-81 από τον Κούρουκς.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 46-34, 65-46, 90-81