BCL

Τα… χάλασε στο τέλος η Τόφας του Πρίφτη

Με το… αριστερό μπήκε στο φετινό Basketball Champions League η Τόφας, καθώς ηττήθηκε 75-72 από τη Μούρθια.

Τα έκανε «θάλασσα» και την… πλήρωσε στο τέλος η Τόφας!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε απανωτά λάθη στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε 75-72 από τη Μούρθια, για την πρεμιέρα του Α ομίλου του Basketball Champions League.

Το σύνολο από την Προύσα ήταν μπροστά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν στην ισοπαλία. Στα 3’’ πριν από τη λήξη, οι Ισπανοί ήταν μπροστά (73-72) με τον Γκρέι να αστοχεί σε τρίποντο και στην εξέλιξη της φάσης ο Τόμας έκανε σε «νεκρό χρόνο» αντιαθλητικό φάουλ στον ΜακΦάντεν, ο οποίος με 2/2 από τη γραμμή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τη Μούρθια ήταν ο Ντέιβις με 16 πόντους, με τον Ντιόπ να είχε 13π.

Από για την ομάδα του Πρίφτη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπουγιουκτουντσέλ 15 πόντους, ενώ 14π. με 8 ριμπάουντ είχε ο Μπραϊμό.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 32-40, 56-56, 75-72