BCL

Πάτησε… γκάζι κι έφυγε για ημιτελικά η Καρσίγιακα!

Ένα κομβικό σερί στα τελευταία λεπτά, έδωσε στην Πινάρ Καρσίγιακα τη νίκη (84-73) επί της Νίμπουρκ και την πρόκριση στα ημιτελικά του Final 8 του BCL, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σαραγόσα.

Σε τουρκικά… χέρια το δεύτερο εισιτήριο!

Ύστερα από ένα κλειστό ματς, η Πινάρ Καρσίγιακα έκανε το σερί στα τελευταία λεπτά που την έβαλε οριστικά σε θέση οδηγού και της έδωσε τη νίκη (84-73) και την πρόκριση στα ημιτελικά του Final 8 του Basketball Champions League, όπου θα βρει απέναντί της τη Σαραγόσα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σαρίτσα ήταν ο Αμάτ Εμπάι με 20 πόντους, με τον Σεκ Χένρι να είχε 19π. και τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Ρέιμαρ Μόργκαν, να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 18π. και 16 ριμπάουντ.

Από τους Τσέχους, ξεχώρισε ο Ντάλτον με 14 πόντους.

Ντέρμπι ήταν από την αρχή του το ματς, αλλά με καλό ρυθμό, τις δύο ομάδες να συμβάδιζαν στο σκορ και τη Νίμπουρκ να κλείνει μπροστά (24-22), την πρώτη περίοδο. Σχεδόν ίδιο ήταν το μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τσέχους να κρατούν το προβάδισμά τους, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-38).

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και στο δεύτερο μέρος, με τη διαφορά ότι η Καρσίγιακα έκανε την ανατροπή και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά, με την ελάχιστη διαφορά (55-56). Στην τέταρτη περίοδο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια μέχρι το 71-69 της Νίμπουρκ. Εκεί, οι Τούρκοι έκαναν σερί 9-0 για το +7 (71-78), στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Σαρίτσα είχε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη με το τελικό 73-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-38, 55-56, 73-84

Νίμπουρκ-Πινάρ Καρσίγιακα 73-84