BCL

Ήττα από Νίζνι, αλλά όχι… καταδίκη για το Λαύριο

Το Λαύριο έχασε με 74-62 από τη Νίζνι στο Νόβγκοροντ αλλά εξακολουθεί να έχει απόλυτα στα χέρια του την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Το Λαύριο έχασε την ευκαιρία να πάρει το «διπλό» που θα του χάριζε από τώρα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, αλλά η ήττα που γνώρισε με 74-62 στο Νόβγκοροντ από τη Νίζνι δεν είναι καταδικαστική. Μία νίκη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, με Ντιζόν εκτός ή Μάλαγα εντός ή αν οι Ρώσοι δεν κάνουν το 2/2, θα φέρουν την πρόκριση στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που είναι στο 2-2.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα, που επέστρεψε από το -15 στο -2, ήταν ο Τζέρι Σμιθ με 23 πόντους, αλλά στοίχισαν τα 19 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων που πήραν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση (1-3). Ο Ιβάν Στρέμπκοφ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ έκανε τη διαφορά για τη Νίζνι.

Το Λαύριο έκανε δυναμική εκκίνηση στο ματς και με οδηγούς τους Κακλαμανάκη και Κάρτερ προηγήθηκε με πέντε (7-12). Στρέμπκοφ και Γιοβάνοβιτς οδήγησαν τη Νίζνι σε ένα επί μέρους 14-4, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 21-16. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Αστάπκοβιτς ξέφυγαν με +11 (33-22) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Με τον Σμιθ να μπαίνει στην εξίσωση η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πλησίασε στους έξι, 35-29, αλλά οι Ρώσοι έχοντας 11 επιθετικά ριμπάουντ έκλεισαν το ημίχρονο με 40-31.

Νίζνι-Λαύριο 74-62

Η Νίζνι αποσπάστηκε ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο, 49-34, εκμεταλλευόμενη και την αστοχία του Λαυρίου στα τρίποντα (3/16). Όμως ένα φοβερό επιθετικό ξέσπασμα του Σμιθ επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους πέντε, 53-48, στο τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε απόσταση βολής, 60-58, εξίμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι παίκτες του Ζόραν Λούκιτς αντέδρασαν και με ένα επί μέρους 10-2 αποσπάστηκαν 70-60 και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62