BCL

Άλωσε το Νόβγκοροντ και ελπίζει η Στρασμπούρ!

Η Στρασμπούρ έφυγε με τεράστιο διπλό από τη Ρωσία και την έδρα της πρωτοπόρου Νίζνι (87-97) χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, και παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης.

Η Στρασμπούρ έδειξε χαρακτήρα και έφυγε με τεράστιο διπλό από τη δύσκολη έδρα της Νίζνι, επικρατώντας 87-97, για την πέμπτη αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο εκεί όπου κράτησαν στους 30 πόντους τους Ρώσους, σημειώνοντας 52, οι Γάλλοι επέστρεψαν από το -12 και έμειναν ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης θέση και της πρόκρισης στο Final 8. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Τζέφερσον και Κόλσον με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκάνκεβιτς (15π.) και Αστάπκοβιτς (13 π., 7 ασ.).

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα του ματς, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες, και τη Νίζνι να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 5' (9-5). Τζέφερσον και Λάντοουν ανέλαβαν δράση σε δημιουργία και εκτέλεση για τη Στρασμπούρ, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει ισόπαλες της δύο ομάδες (24-24).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Ρώσοι πάτησαν «γκάζι» και με τα τρίποντα των Βοροντσέβιτς, Αστάπκοβιτς έτρεξαν ένα επιμέρους 12-0, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (34-26 στο 13'). Η αστοχία των Γάλλων, αλλά και οι κακή αμυντική λειτουργία, επέτρεψαν στη Νίζνι να κλείσει το ημίχρονο στο +12, για το 57-45).

Η ανάπαυλα φαίνεται πως έκανε καλό στη Στρασμπούρ, η οποία μπήκε με... άγριες διαθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Με τους Τζέφερσον και Γουαϊνράιτ να βγάζουν εξαιρετικό πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και κράτησαν στους 15 πόντους τη Νίζνι, κατεβάζοντας τη διαφορά στο -3, στη λήξη της τρίτης περιόδου (72-69).

Η Στρασμπούρ συνέχισε με την ίδια ενέργεια και ένταση σε άμυνα και επίθεση, και με ένα επιμέρους σκορ 18-2 (!), έκαναν το 79-73 (στο 33'), 81-91 στο 38'. Στο τέλος αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα για το τελικό 87-97.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 57-45, 72-69, 87-97