BCL

Μάγκας ΠΑΟΚ πήρε το «διπλό» και την πρόκριση μέσα στη Γαλλία!

Με ένα «μαγικό» τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το -16 και νίκησε 74-69 μέσα στην Ντιζόν, παίρνοντας το εισιτήριο για τα play-in του BCL!

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -16, μία εξαιρετική τέταρτη περίοδος με επιμέρους σκορ 15-28 έδωσε στον ΠΑΟΚ τη νίκη 74-69 στην έδρα της Ντιζόν, αλλά και την πρόκριση στα play-in του Basketball Champions League.

Έτσι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» τερμάτισε στην τρίτη θέση του έβδομου ομίλου με ρεκόρ 2-4, αφήνοντας εκτός τη Σάσαρι στην ισοβαθμία.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε 13/29 τρίποντα, ήταν οι Χαντς και Ράιλι με 17 πόντους ο καθένας, ενώ στους 16π. σταμάτησε ο Φράνκε.

Από την άλλη, οι Γάλλοι τερμάτισαν με ρεκόρ 3-3 και στη δεύτερη θέση, με τον Γουέαρ να ήταν πρώτος σκόρερ με 23π.

Νωθρό ξεκίνημα από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος βρέθηκε στο -6 (10-4), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η ομάδα του Λυκογιάννη έσφιξε αμυντικά και με τους Φράνκε και Πόλι έκανε επιμέρους σκορ 2-14 για το +6 (12-18), με την Ντιζόν να διαμορφώνει το 14-18 της πρώτης περιόδου.

Κάκιστη αρχή από τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς η έλλειψη συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση έδωσε την ευκαιρία στους Γάλλους να κάνουν επιμέρους σκορ 15-3 και να πάνε στο +8 (29-21), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (40-28).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την Ντιζόν να ήταν σταθερά με διψήφια διαφορά μπροστά και να φτάνει ακόμη και στο +16 (54-38), στο 26’. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έδειξε… σφυγμό και μέσα από την άμυνά του έκανε σερί 8-0 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (54-46).

Εξαιρετική εκκίνηση από τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ράιλι να τον σπρώχνει σε επιμέρους σκορ 2-13, για το προβάδισμα και το +3 (56-59), στο 35’. Στη συνέχεια, πήραν την… σκυτάλη οι Φράνκε και Χαντς, οι οποίοι με απανωτά τρίποντα έστειλαν τον ΠΑΟΚ στο +7 (62-69), στο 38’. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με την ομάδα του Λυκογιάννη να διατηρεί την ψυχραιμία της και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 69-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74

Ντιζόν-ΠΑΟΚ 69-74