BCL

Ονειρεμένος ΠΑΟΚ, ισοπέδωσε την Σάσαρι

Ο ΠΑΟΚ διέλυσε την Σάσαρι με 88-68 για το Basketball Champions League.

Σπουδαία επικράτηση για τον ΠΑΟΚ απέναντι στην Σάσαρι, καθώς πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα με 88-68 και παράλληλα την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέιλεν Ράιλι με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χαντς με 17 πόντους και 3 ασίστ. Θετική παρουσία είχε και ο Γιάννικ Φράνκε με 13 πόντους και 9 «σκουπίδια».

Στην άλλη πλευρά, ο Ουσμάνε Ντιοπ ήταν η μόνιμη πηγή κινδύνου με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε με περισσότερη όρεξη στο παρκέ και με τον Γιάννικ Φράνκε σε πρώτο πλάνο, προηγήθηκε με 12-5. Το buzzer beater του Νίκου Τσιακμά στο τέλος της περιόδου, έγραψε το 18-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το έργο ανατράπηκε, με τους Ιταλούς να «τρέχουν» σερί 12-0 για το 27-35. Πέρα από το επιθετικό… ντελίριο που βρέθηκε η Σάσαρι, η αμυντική της προσέγγιση για λεπτά έμοιαζε από γρανίτη. Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη προσπάθησε να κατεβάσει τη διαφορά και με τις βολές του Τζέιλεν Ράιλι έπεσε στο -8 (35-43).

Στην επανέναρξη ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα μέτρα και όχι μόνο αυτό, απέκτησε πλήρως τον έλεγχο. Με ένα επιμέρους σερί 16-2, προεξάρχοντος των Ρένφρο και Ράιλι, βρέθηκε στο +11 (63-52).

Η τελευταία περίοδος συνέχισε να κινείται στα μέτρα των γηπεδούχων και με άνεση πήραν το πρώτο ροζ φύλλο του αγώνα με 88-68 για το Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-43, 63-52, 88-68