BCL

Έπεσε με ψηλά το κεφάλι ο ΠΑΟΚ

Με τον Ντι Λίο να έχει μια στις τρεις βολές 1,8''΄πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ έχασε 79-80 από τη Στρασμπούρ στην Πυλαία στο δεύτερο ματς των play in του BCL και έμεινε εκτός των «16» της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τη Στρασμπούρ, όμως έχασε 79-80 από τη γαλλική ομάδα στην Πυλαία στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τα play in του BCL, μένοντας εκτός των «16» της φετινής διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος» βρέθηκε στο -10 στο πρώτο ημίχρονο και στο +10 στην τρίτη περίοδο, όμως «πλήρωσε» την κακή περιφερειακή άμυνα και το 1/3 βολές του Ντι Λίο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, αφού έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς τουλάχιστον στην παράταση.

Οι Εντι με 19, Ρόμπερσον με 16 και Μπόχατσικ με 12 πόντους ξεχώρισαν για τους Γάλλους, ενώ για τον «Δικέφαλο» κορυφαίοι ήταν οι Τζόουνς με 15, Γιάνκοβιτς με 12 και Ρίβερς με 10 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και έφτασε στο 7-6 με τις επιλογές του Μάντζαρη. Εκεί, όμως, η κακή άμυνα του «Δικεφάλου» έδωσε την ευκαιρία στους περιφερειακούς της Στρασμπούρ να βρουν τις λύσεις με τα τρίποντα και με σερί 8-0 να προηγηθούν 13-7 με πρωταγωνιστή τον Εντι. Ο τελευταίος έφερε το 9-18, όμως ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 μείωσε σε 13-18. Εκεί, οι κακές επιλογές και η κακή άμυνα μέσα στη ρακέτα έφεραν πολλές βολές για τους Γάλλους, που έφτασαν στο 13-23, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-23. Ο ΠΑΟΚ είχε 7 ριμπάουντ, ενώ η Στρασμπούρ 13/18 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες έπαιζαν σωστά μέσα στις αντίπαλες ρακέτες και αυτό διατηρούσε τους Γάλλους στο +4 με +5. Ο Λανσντόουν έφερε το +7 για τη Στρασμπούρ. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, η Στρασμπούρ έφτασε στο 22-35 με πρωταγωνιστή τον Εντι, φτάνοντας στα 13/21 σουτ. Ο ΠΑΟΚ με σερί 7-0 εκμεταλλεύτηκε τις βιαστικές επιλογές της Στρασμπούρ και μείωσε σε 29-35 και το τρίποντο του Γιάνκοβιτς έφερε το 32-37. Τα συνεχόμενα άστοχα τρίποντα των Γάλλων βοήθησαν τον Καμαριανό να μειώσει σε 34-37 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τον «Δικέφαλο» να έχει 13/33 σουτ και τη Στρασμπούρ 13/26.

ΠΑΟΚ-Στρασμπούρ 79-80

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες και η Στρασμπούρ κατάφερε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μετά από τα συνεχόμενα λάθη των δύο ομάδων. Στο 39-42, ο κακός μέχρι τότε Ντι Λίο πήρε την κατάσταση στα χέρια του και βοήθησε με επτά συνεχόμενους πόντους τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί 11-0 και να προηγηθεί 50-42. Οι Γιάνκοβιτς και Μάντζαρης με τις δημιουργίες και τους πόντους του διατηρούσαν το +8 και ο Ρίβερς έφερε το +10, εκμεταλλευόμενος τα περισσότερα λάθη της Στρασμπούρ, η οποία κατάφερε να μειώσει σε 55-49 με πρωταγωνιστή τον Μίτσελ και με το μακρινό τρίποντο του Εντι σε 57-52 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Ρίβερς διατηρούσε το +6 για τον ΠΑΟΚ στην αρχή της τέταρτης περιόδου και με τις σωστές επιλογές του Τζόουνς μέσα στη γαλλική ρακέτα το +5. Το τρίποντο του Ρόμπερσον μείωσε σε 67-65 και αυτό του Εντι στο 69-68, όμως η ευστοχία στις βολές έφερε το 72-68 για τον «Δικέφαλο». Με σερί 4-0, η Στρασμπούρ ισοφάρισε σε 72-72, όμως ο Τολιόπουλος έκανε το 74-72. Το γκολ-φάουλ του Λανσντόουν έφερε το 74-75 για τη Στρασμπούρ, όμως απάντησε με λέι απ ο Καμαριανός για το 76-75. Οι τρεις βολές του Ρόμπερσον έφεραν το 76-78, όμως απάντησε ο Καμαριανός για το 78-78. Ο Λαβ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και ο Ρόμπερσον έκανε το 78-80. Ο Ντι Λίο αστόχησε σε δίποντο, όμως ο ίδιος κέρδισε φάουλ στο τρίποντο στο 1,8'', αλλά ευστόχησε σε μία από τις τρεις βολές και χάρισε τη νίκη στη Στρασμπούρ με 79-80.

Δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80