BCL

Έχασε με κάτω τα χέρια και έμπλεξε το Περιστέρι bwin

Ένα… αγνώριστο Περιστέρι, γνώρισε εύκολη εντός έδρας ήττα με 82-71 από την Ρίτας Βίλνιους για την 4η αγωνιστική του ογδόου ομίλου του BCL και μπήκε σε περιπέτειες.

Ο… κρυπτονίτης του Περιστερίου bwin αποδεικνύεται η Ρίτας Βίλνιους. Μετά το -25 (89-64) στη Λιθουανία, νίκησε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 82-71 για την 4η αγωνιστική του ογδόου ομίλου του BCL.

Αγνώριστοι οι γηπεδούχοι, κυνηγούσαν από το πρώτο λεπτό, έφτασαν και στο -22 και έμπλεξαν σε περιπέτειες, με την πρόκριση πλέον-όπως όλα δείχνουν-να κρίνεται στο ματς με την Μπνέι Χερζλίγια στις 21 Δεκεμβρίου στο Ισραήλ.

Σιλβέν Φρανσίσκο με 19 και Αλέκσα Ραντάνοφ με 15 πόντους οι πρώτοι σκόρερ των ηττημένων, που είχαν μόλις 7/31 τρίποντα.

Στην τρίτη θέση του γκρουπ πλέον οι Περιστεριώτες (2-2) μειονεκτώντας στην ισοβαθμία με τους Λιθουανούς (2-2), ενώ πρωτοπόρος είναι η Τενερίφη (3-1) και τελευταία η Μπνέι Χερζλίγια, με την ελληνική ομάδα να δοκιμάζεται στις 14 Δεκεμβρίου στην Ισπανία.

Περιστέρι bwin-Ρίτας Βίλνιους 71-82

Οι γηπεδούχοι τα έκαναν όλα… λάθος στην πρώτη περίοδο. Νωθροί στην άμυνα και άστοχοι στην επίθεση, είδαν την Ρίτας να αποσπάται με διψήφια διαφορά από νωρίς (7-17), ενώ με οδηγό τον ασταμάτητο Γουίλιαμς και τρεις βολές του Φρίντρικσον το δεκάλεπτο έκλεισε με 14-28! Στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε και στο +16, 17-33, αλλά τότε άρχισαν να σοβαρεύονται οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη. Η άμυνα έγινε πιο αποτελεσματική, ο Ραντάνοφ πήρε το… όπλο του και μέσα σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά το Περιστέρι bwin πλησίασε στους πέντε, 28-33. Μάλιστα, παρότι οι Λιθουανοί αποσπάστηκαν και πάλι με δέκα, 34-44, η απόσταση ψαλιδίστηκε στους έξι στο φινάλε του ημιχρόνου, 38-44.

Το Περιστέρι bwin πλησίασε και στο σουτ, 45-47, μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ένα κάκιστο πεντάλεπτο σε άμυνα κι επίθεση επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απομακρυνθούν ξανά, 51-65. Έτσι ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους 15-26 στην περίοδο, η Ρίτας έφτασε στο +17, 53-70. Οι γηπεδούχοι όχι απλώς δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, αλλά βρέθηκαν σε ακόμη μεγαλύτερη τρύπα στην τελευταία περίοδο, 55-77. Οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη στα τάιμ άουτ έπιασαν τόπο και οι γηπεδούχοι βγάζοντας εγωισμό πλησίασαν στους 13, 66-79, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Δεν μπόρεσαν όμως ποτέ να απειλήσουν ουσιαστικά και γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους.

Δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82