BCL

Θριάμβευσε στον «εμφύλιο» του BCL με την ΑΕΚ Betsson ξεκινώντας ιδανικά τη φάση των «16» ο Προμηθέας!

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία της δευτερόλεπτα, ο Προμηθέας επιβλήθηκε 80-79 της ΑΕΚ Betsson, για την πρεμιέρα της φάσης των 16 του BCL!

Άκρως συναρπαστικός ήταν ο «εμφύλιος» ανάμεσα σε Προμηθέα και ΑΕΚ Βetsson για την πρεμιέρα της φάση των «16» του BCL, με τους Πατρινούς να θριαμβεύουν στο.... νήμα και να ξεκινούν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στον 12ο όμιλο της διοργάνωσης, στον οποίο βρίσκονται επίσης Χάποελ Χολόν και Μούρθια!

Ισορροπημένη καθ' όλη η διάρκειά της η αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να εκμεταλλεύεται το εκπληκτικό ποσοστό του στα τρίποντα (50% με 14/28) και να φτάνει τελικά στη νίκη με 80-79!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χέιλ (21πόντοι με 5/7 τρίποντα και 6 ασίστ) και Κάουαν (20π, 9 ασίστ), ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Τίλμαν, ο οποίος «άγγιξε το double-double, με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Με Χέιλ, Κόνιαρη, Τζόουνς, Καραγιαννίδη και Χρυσικόπουλο ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, ο οποίος δεν μπορούσε να υπολογίζει στις υπηρεσίες του τραυματία Ετσενίγκε, ενώ ο Πλάθα επέλεξε τους Χολ, ΜακΡέι, Νατζήπογλου, Αγραβάνη και Τίλμαν για την αρχική του πεντάδα, έχοντας εκτός Κουζμίνσκας, Φλιώνη και με τον νεοφερμένο Όστιν Χόλινς να συμπεριλαμβάνεται για πρώτη φορά στη δωδεκάδα της Ένωσης.

Ισορροπημένη στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει τέσσερις πόντους για το 7-4 υπέρ του Προμηθέα. Ο Νετζήπογλου ισοφάρισε με δύσκολο λέι απ σε 7-7, αλλά οι Πατρινοί ξεκίνησαν το ματς με 3/3 τρίποντα, ενώ ο Στέφενς έδωσε λύσεις με την είσοδό του στο παρκέ, σκοράροντας για το 12-7. Μετά από πέντε διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες, η ΑΕΚ έβαλε το πρώτο της τρίποντο με τον Ραντλ, για το 12-12, αλλά ο Τζόουνς απάντησε άμεσα για τ 15-12. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το μικρό υπέρ τους προβάδισμα, πριν οι Μόργκαν και Νάιτ μειώσουν για το 20-18 της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο ματς (20-21) με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ ο… ήσυχος μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα, Κάουαν, έβαλε ξανά μπροστά τον Προμηθέα (25-22) με τρελό καλάθι-φάουλ! Από το 27-24 και έπειτα, η ΑΕΚ έπαιξε συνεχόμενες πολύ καλές άμυνες, αφήνοντας τον Προμηθέα χωρίς πόντο για 3,5 αγωνιστικά λεπτά και φτιάχνοντας σερί 14-1, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα (28-38). Ωστόσο, ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (35-40), με τρίποντα από Ρέινολντς και Χέιλ.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Μόργκαν να σκοράρει από κοντά και με τον ΜακΡέι να ευστοχεί σε τρίποντο για το 37-49, πριν ο Χέιλ φτάσει με δικό του τρίποντο τους 12 προσωπικούς πόντους, μειώνοντας σε 40-46. Από το 42-51 και έπειτα, ο Προμηθέας έφτιαξε εντυπωσιακό σερί 18-4, με συνεχόμενα τρίποντα και έχοντας για πρωταγωνιστή του τον Κάουαν, ο οποίος πέτυχε 8 συνεχόμενους και έφτασε τους 17, επαναφέροντας την ομάδα του στη θέση του οδηγού (60-55). Ο Τίλμαν έγινε ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ (14π) μειώνοντας σε 60-57, πριν το 62-58 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο χάρισε στον Προμηθέα το μέγιστο προβάδισμά του στο ματς (+7, 65-58) με τρίποντο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 10-3, ισοφαρίζοντας σε 68-68. Ο Χόλινς με μεγάλο τρίποντο έβαλε εκ νέου μπροστά τους φιλοξενούμενους (69-71), ο Κόφεϊ ισοφάρισε με απίθανο follow κάρφωμα, πριν ο Κάουαν με μεγάλο τρίποντο διαμορφώσει το 74-73! Ο Χέιλ ευστόχησε σε δικό του τρίποντο για το 78-75, αλλά έχασε μία βολή για το 79-75, με 12,3'' να μένουν για το φινάλε. Η ΑΕΚ έκανε την τελική της αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφερε να βρει την ανατροπή, με το τελικό 80-79 να γεμίζει με χαμόγελα τους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79