BCL

Τα… έσπασε στις βολές με την Ντιζόν και πάει οριστικά στα play-in του BCL ο Προμηθέας

Έχοντας τραγικό ποσοστό στις βολές, ο Προμηθέας έχασε μεγάλες ευκαιρίες να νικήσει την Ντιζόν, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με σκορ 71-68. Οριστικά στα play-in οι Πατρινοί, μένει να φανεί η θέση τους.

Οριστικά στα play-in του BCL ο Προμηθέας.

Οι Πατρινοί ηττήθηκαν με σκορ 71-68 εντός έδρας από την Ντιζόν, έπεσαν στο 2-3 στη διοργάνωση και είδαν τους Γάλλους να κάνουν το 5/5, φτάνοντας οριστικά στην πρωτιά. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, από την άλλη, θα παίξει στην ενδιάμεση φάση για μια θέση στους «16», ωστόσο θα μάθει το πλασάρισμά της στην τελευταία αγωνιστική.

Κορυφαίος των ηττημένων ο Χάιμε Ετσενίκε με 16 πόντους, ενώ 10 σκόραρε ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Μοιραίος ο ΝτεΣόν Στέφενς, που έχασε δύο βολές στο 63-63, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση. Από τους νικητές, ξεχώρισε με 18 πόντους ο Αχμάντ Κέιβερ και με 14 πόντους και 7 κλεψίματα ο Ντέιβιντ Χόλστον.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τελείως εκτός ρυθμού, με το ματς να έχει πολύ χαμηλό τέμπο και σκορ. Οι Πατρινοί με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ πήραν ένα μικρό προβάδισμα 8-5, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με Χαντ και Κέιβερ, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 8-11. Το τραγικό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-11 υπέρ του Προμηθέα, ο οποίος πήρε το προβάδισμα με πόντους από Ετσενίκε και Κόφεϊ.

Ο ρυθμός ανέβηκε αισθητά στη δεύτερη περίοδο, με τους Γάλλους να μπαίνουν πιο δυνατά και να παιρνούν αμέσως μπροστά με τρίποντο του Χρόβατ (13-14). Η Ντιζόν άρχισε να ανεβάζει σημαντικά στροφές και έτρεξε ένα επιμέρους 6-0 με Ντοκοσί και Αλινγκέ για το 15-20. Ο Προμηθέας με κορυφαίο τον Ετσενίκε προσπάθησε και κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (21-22), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον «ρολάρει» και βρέθηκαν ξανά στο +6 με τον Χόλστον (23-29). Οι Πατρινοί αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι με τον Ρέινολντς (29-31), ενώ η Ντιζόν έκλεισε το ημίχρονο με μικρό προβάδισμα (29-33).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Ο Προμηθέας με τον νεοαποκτηθέντα Φρέιζιερ πέρασε μπροστά με 35-33, με την Ντιζόν να απαντά και να ανακτά το προβάδισμα χάρη σε τρίποντο του Χόλστον για το 35-36. Από εκεί και πέρα, η αναμέτρηση έγινε... μία σου και μία μου, μέχρι οι Γάλλοι να φτάσουν ξανά σε ένα +3 (42-45) με Χόλστον. Οι Πατρινοί αντέδρασαν και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με μεγάλο τρίποντο του Χρυσικόπουλου για την ισοπαλία (48-48).

Ο Έλληνας φόργουορντ έβαλε νέο μακρινό σουτ για το 51-48, ενώ ο Κόνιαρης έκανε το ίδιο για το 54-51 του Προμηθέα. Οι Γάλλοι είχαν απάντηση και ισοφάρισαν σε 56-56 με τον Λάζιτς. Τζόουνς και Στέφενς έβαλαν μεγάλα καλάθια για το 60-58 των γηπεδούχων. Ένα λάθος και μια κακή επιστροφή έφεραν τρίποντο του Λάζιτς για το 60-63, όμως ο Ρέινολντς ισοφάρισε με απίστευτο σουτ για το 63-63. Ο Στέφενς έχασε δύο βολές νίκης και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά και πέρασαν μπροστά 64-67 με καλάθι του Τσικόκο. Ο Προμηθέας αντέδρασε και ισοφάρισε σε 66-67 με Τζόουνς και Κόφεϊ, οι οποίοι έχασαν όμως από μία κρίσιμη βολή για να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους. Ο Κέίβερ έβαλε μεγάλο καλάθι για το 66-69, ο Φρέιζιερ μείωσε σε 68-69, όμως οι Γάλλοι ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63 (κ.δ.), 68-71 (παρ.)