BCL

Προσγείωσε απότομα την ΑΕΚ η Σολέ

Μια κακή επιθετικά ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό BCL από τη Σολέ 70-79 στη Γαλλία για την τέταρτη αγωνιστική και θα ψάξει στα επόμενα ματς την πρόκριση.

Η ΑΕΚ έχασε 70-79 από τη Σολέ στη Γαλλία για την τέταρτη αγωνιστική του BCL και γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φετινή διοργάνωση, χάνοντας την ευκαιρία να προκριθεί από τώρα στους «16» και θα περιμένει το επόμενο ματς με τη Χάποελ Χολόν για να την εξασφαλίσει, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στη γαλλική ομάδα να πάρει την πρώτη της νίκη.

Η «Ένωση» προηγήθηκε στη λήξη του ημιχρόνου και του τριαντάλεπτου, όμως στην τέταρτη περίοδο δέχτηκε πολλά σουτ από την περιφέρεια και βρέθηκε στο -9 στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Φοφανά με 22 και Χρόβατ, Στόκτον με 14 πόντους. Για τους «κιτρινόμαυρους», ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ με 22 και Μορέιρα με 19 πόντους.

Η ΑΕΚ αντιμετώπιζε προβλήματα μέσα στο καλάθι της και οι Γάλλοι βρήκαν την υπερβολική ευστοχία και τα καλά ποσοστά στα δίποντα και διατηρούσαν το +1 με +3 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Κρομά πρωταγωνιστούσε για τη Σολέ σε αυτό το διάστημα, την ώρα που στην «Ένωση» δεν μπορούσαν να βρουν τις λύσεις από την περιφέρεια και προσπαθούσαν μέσα στη γαλλική ρακέτα με τον Μαυροειδή. Οι Κρομά και Φοφανά έφεραν το 14-9 και ο Χρόβατ το 16-10. Ο Κρομά συνέχισε τα δικά του και έφερε το 20-13 και ο Στόκτον το 24-15, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-17 και με το 12/13 των γηπεδούχων εντός πεδιάς.

Ο Χρόβατ έφερε το 29-19 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και η Σολέ διατηρούσε το +8 με +10 αυτό το διάστημα, έχοντας βρει τις λύσεις και από την περιφέρεια πλέον, πλην των πολλών ριμπάουντ που μάζευαν οι παίκτες της. Ο Μορέιρα πήρε την κατάσταση στα χέρια του και μείωσε με προσωπικό σερί 4-0 31-25 και, με τη βοήθεια του Λάνγκφορντ, η ΑΕΚ μείωσε σε 35-30. Με πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ, η ΑΕΚ μείωσε 38-35 και στο 40-35 η «Ένωση» έκανε σερί 8-0 με δύο τρίποντα, το ένα καταπληκτικό του Γκίκα πίσω από το κέντρο, που έφερε το 40-43 του ημιχρόνου.

Ο Μορέιρα έφερε το 40-45 στην έναρξη της τρίτης περιόδου και ο Γκίκας το 40-47, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να έχουν βρει τις λύσεις και από την περιφέρεια και σιγά-σιγά έκαναν το παιχνίδι τους. Με πολλές λύσεις, η ΑΕΚ διατηρούσε πλέον το +5 με +7 και ο Λάνγκφορντ διατηρούσε, στη συνέχεια, το +6. Ο Ματσιούλις έφερε το 51-59, όμως με σερί 7-0 με πολλές επιλογές η Σολέ μείωσε σε 58-59 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην έναρξη της τετάρτης περιόδου, η Σολέ έφτασε στο 62-59, όμως ισοφάρισε άμεσα ο Λάνγκφορντ. Η Σολέ είχε βρει ξανά λύσεις από την περιφέρεια και, με πρωταγωνιστή τον Φοφανά, διατηρούσε το +2 με +4. Ο Τζόουνς έφερε το ματς στο 71-66 και ο Χρόβατ στο 73-68. Με την ανύπαρκτη επιθετικά ΑΕΚ, η Σολέ έφτασε στο 77-68 με ηγέτη τον Στόκτον και στην πρώτη της νίκη με το τελικό 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

ΣΟΛΕ: Φοφανά 22 (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χρόβατ 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (5 ριμπάουντ), Κρομά 10, Στόκτον 14 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπλέικς 8 (2), Ντιαρά 2, Μακουντού

ΑΕΚ: Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 22 (8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Ματσιούλις 7 (1), Μορέιρα 19 (9/15 δίποντα, 1/1 βολή, 12 ριμπάουντ), Ζήσης (0/5 σουτ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Μαυροειδής, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος 6 (2)