BCL

Σκληρό μάθημα για το Περιστέρι bwin στην Τενερίφη

Με… άδεια χέρια επέστρεψε το Περιστέρι bwin από τα Κανάρια Νησιά, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα 89-68 από την Τενερίφη, για το 0-2 στους «16» του BCL.

Στην ανωτερότητα της Τενερίφης παραδόθηκε το Περιστέρι bwin, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα 89-68 στα Κανάρια Νησιά.

Στο 0-2 πλέον η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, ενώ από την άλλη εκείνη του Τσους Βιδορέτα έκανε το 2/2, στον 11ο όμιλο των «16» του Basketball Champions League.

Κορυφαίος της Τενερίφης ήταν ο άλλοτε «πράσινος», Κάιλ Γκάι με 26 πόντους, με τους Μαρσελίνιο Χουέρτας και Ιλιμάν Ντιόπ να προσθέτουν από 18π. ο καθένας.

Από το Περιστέρι bwin, ξεχώρισε ο Κένι Γουίλιαμς με 25 πόντους.

Από νωρίς επέβαλλε τον ρυθμό της η Τενερίφη, πηγαίνοντας αρχικά στο +11 (15-4), στο πρώτα πέντε λεπτά και στη συνέχεια στο +14 (25-11), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +13 (27-14).

Με σερί 4-0 μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπανούλη, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (27-18). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι… πάτησαν το γκάζι και με τους Γκάι, Ντιόπ και Χουέρτας εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 (47-23), με τον Ράγκλαντ να διαμορφώνει στην εκπνοή το 47-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ισπανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην αρχή του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας στο +25 (52-27), στα πρώτα λεπτά. Όπως είναι φυσικό, το Περιστέρι bwin δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 71-48.

Ούτε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έβγαλαν αντίδραση οι παίκτες του Σπανούλη, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +30 (80-50), στο 34’. Το υπόλοιπο ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Περιστέρι bwin να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 47-25, 71-48, 89-68