BCL

Το πάτημα γραμμής που έκρινε το Καρσίγιακα-Χολόν (video)

Δείτε την απίστευτη κατάληξη που είχε ο χθεσινός αγώνας για το Basketball Champions League.

Ένα σφύριγμα, που με το γράμμα του κανονισμού είναι σωστό αλλά προκάλεσε πολλές αντιδράσεις, έκρινε τον αγώνα μεταξύ Καρσίγιακα και Χάποελ Χολόν (76-77).

Με το ματς στο 76-76 και μόλις 0,6'' να απομένουν, όλα έδειχναν παράταση. Όμως στην επαναφορά της ομάδας του Ισραήλ, ο Σεμίχ Ερντέν παρά τις αρχικές συστάσεις του διαιτητή Αντόνιο Κόντε πάτησε ξανά τη γραμμή πιέζοντας και μετά από επαλήθευση από το instant replay τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή.

Ο Τάιρους ΜακΓκι ευστόχησε στη βολή και η Χολόν του Στέφανου Δέδα πήρε μια νίκη... μισή πρόκριση στο Final 8.

«Ο Σεμίχ πάτησε τη γραμμή και ο κανονισμός προβλέπει τεχνική ποινή, αλλά είναι ένα σφύριγμα που ποτέ δεν δίνεται. Είδαμε πολλούς άλλους κανονισμούς να μην εφαρμόζονται στο δεύτερο ημίχρονο. Η διαιτησία χρειάζεται βελτίωση στο Basketball Champions League, αν θέλει να βελτιωθεί ως διοργάνωση», τόνισε ο προπονητής της τουρκικής ομάδας, Ουφούκ Σαρίτσα.