Ελλάδα Α2 / Β / Γ Εθνική

Επιστροφή στις νίκες για Μύκονο, ασταμάτητος ο Ερμής Σχηματαρίου

Η Μύκονος επέστρεψε στα ροζ φύλλα νικώντας με σκορ 91-74 τον Κόροιβο, ενώ ο Ερμής Σχηματαρίου πήρε πέμπτη σερί νίκη, επιβιώνοντας στην παράταση στο Ψυχικό (86-92).

Επιστροφή στις νίκες για τη Μύκονο!

Οι Κυκλαδίτες νίκησαν με σκορ 91-74 τον Κόροιβο και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο μετά από δύο συνεχόμενες απώλειες, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 6-2, παραμένοντας πρώτοι!

To ματς ήταν ντέρμπι μόνο στην πρώτη περίοδο, καθώς από τη δεύτερη και μετά οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι και «καθάρισαν» χωρίς άγχος την αναμέτρηση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σταμάτης με 18 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ 16 είχε ο Χουχούμης και 10 ο Καψαλός. Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 5-3, ξεχώρισε ο Ναυπλιώτης με 14 πόντους και ο Καραγεωργίου με 15.

Δεκάλεπτα: 13-15, 43-29, 68-47, 91-74

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 16 (2), Σταμάτης 18 (4), Γαβρίλης, Καψαλός 10 (2), Καμάρας 9 (1), Σπυρόπουλος 4, Πρίφτης 1, Κονταράτος 2, Βοϊτσιεχόβσκι 7, Πατσέκο-Ορτίθ 9 (2), Παύλος 9 (1), Ευστρατίου 6.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν, Ναυπλιώτης 14 (2), Νοέας 4, Καρράς 4, Δερμιτζάκης 11 (1), Κινινής 3, Καλαϊτζάκης 9 (1), Αλεξανδρόπουλος 2, Ράλλης, Πόζογλου 12, Καραγεωργίου 15.

Το απίθανο σερί του συνέχισε και ο Ερμής Σχηματαρίου, ο οποίος πέρασε μετά από ματσάρα μέσα από το Ψυχικό με σκορ 92-86 στην παράταση!

Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήραν πέμπτο σερί ροζ φύλλο και έφτασαν στο 5-3, με αποτέλεσμα να ισοβαθμούν ουσιαστικά στη δεύτερη θέση.

Το ματς ήταν εξαιρετικό από την αρχή μέχρι το τέλος, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πήραν... φωτιά και έβαλαν 13 πόντους στην παράταση, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών με 34 πόντους ο Μπράιαντ, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μητσιμπόνας. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν με 16 πόντους Κουκάς και Παπανικολάου.

Δεκάλεπτα: 23-21, 39-38, 65-70, 79-79, 86-92 (πρτ.)

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 16 (1), Μπερκ 15 (2), Κουκάς 16 (3), Τοπάλι 9 (1), Μιχαλούτσος 1, Μάντζαρης 5 (1), Αθανασούλας 7 (2), Μπαλός 17, Αναγνωστόπουλος, Πιτούλης.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 34 (3), Γράβας 12, Κωστόπουλος 5, Μπολάτογλου 3, Αγγελή 2, Μαργέλης, Ουγκοτσούκου 10, Γεωργιάδης, Γερομιχαλός 10 (2), Μητσιμπόνας 16 (4).