Eurocup

Διέλυσε την Ελευθερία Μοσχάτου η Κάρολο

Η Κάρολο ήταν κατά πολύ ανώτερη της Ελευθερίας Μοσχάτου και νίκησε με το ευρύ 96-58 για την 4η αγωνιστική του EuroCup γυναικών, με την ελληνική ομάδα να παραμένει με μια νίκη στον πρώτο όμιλο.

Δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μετά την πρώτη περίοδο και γνώρισε την ήττα η Ελευθερία Μοσχάτου!

Η ελληνική ομάδα συνετρίβη με 96-58 από την Κάρολο για την 4η αγωνιστική του EuroCup γυναικών, με την ελληνική ομάδα να παραμένει με μια νίκη στον πρώτο όμιλο (1-3) και ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με την Μπρνο. Από την άλλη, οι Γαλλίδες έκαναν το καθοριστικό βήμα για την πρόκριση, πήγαν στο 3-1 και ανέβηκαν στην κορυφή του γκρουπ.

Η Ελευθερία Μοσχάτου φάνηκε ανταγωνιστική μονάχα στην πρώτη περίοδο (19-19), ενώ στο ημίχρονο η διαφορά πήγε στο -9 (32-41). Στο δεύτερο μέρος η Κάρολο πάτησε το γκάζι και... εξαφανίστηκε με το +38 στο τελικό σκορ (96-58) να αποτυπώνει την ανωτερότητά της.

Η γαλλική ομάδα είχε πρώτη σκόρερ την Αμέλ Μπουντέρα με 25 πόντους και επτά ασίστ, ενώ πέντε ακόμα συμπαίκτριές της είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Η Ελευθερία Μοσχάτου είχε σε καλή μέρα μόλις δυο παίκτριες, αφού η Κατερίνα Ζετς μέτρησε 16 πόντους, ενώ η Κατερίνα Σπαθάρου ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 πόντους και τέσσερις ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-41, 47-66, 58-96

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Κίσερ 4 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάγκαλος 6 (1) , Σταμοπούλου 5 (1), Ζετς 16 (2/7 τρίποντα, 5 λάθη) , Αλιφραγκάκη 2, Μπικλ 10 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Χουγκάζ (4 λάθη), Σπαθάρου 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ) , Ταμπάκου 2, Βιντσιλαίου 2 (5 ασίστ)