Eurocup

Βαριά ήττα για τον Άρη στη Ρουμανία

Με άσχημο τρόπο σταμάτησε το σερί των τριών νικών για τον Άρη στο Eurocup, καθώς γνώρισε τη συντριβή από την Κλουζ.

Απότομη… προσγείωση για τον Άρη στη Ρουμανία!

Μία κάκιστη τρίτη περίοδος, όπου δέχτηκε επιμέρους σκορ 31-16, κόστισε στους «κίτρινους» την ήττα 90-74 από την Κλουζ, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών νικών που μετρούσαν στο Eurocup.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη υποχώρησε στο 7-7 στον δεύτερο όμιλο, ενώ οι Ρουμάνοι πήγαν στο 10-4.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Ντε Σόουζα με 14 πόντους, ενώ άλλους 13π. πρόσθεσε ο Σταρκ.

Από την Κλουζ, κορυφαίοι ήταν οι Κάτε και Τζόουνς με 18π. και 17π. αντίστοιχα.

Κακό ξεκίνημα από τον Άρη, ο οποίος επέτρεψε στην Κλουζ να προηγηθεί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Οι «κίτρινοι» έσπασαν το… ρόδι στο παιχνίδι με τρίποντο του Τολιόπουλου και αμέσως έβγαλαν αντίδραση με επιμέρους σκορ 1-11, για το προσπέρασμα (10-11), στο 5’. Στη συνέχεια, μπήκε και ο Γκάλινατ στην… εξίσωση με την ομάδα του Καστρίτη να πηγαίνει στο +3 (15-18), όμως η κακή άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο έδωσε την ευκαιρία στους Ρουμάνους να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά (23-22).

Με λάθη και άστοχες επιλογές ξεκίνησε ο Άρης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Κλουζ να κάνει επιμέρους σκορ 11-2, για το +10 (34-24), μέχρι το 14’. Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν με σερί 5-0 (34-29), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ρουμάνοι είχαν τον έλεγχο και διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +7 (45-38).

Από τα χαμένα ριμπάουντ «πληγώθηκε» η ομάδα της Θεσσαλονίκης στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +13 (55-42), στο 23’. Η συνέχεια, ήταν ακόμη χειρότερη για τον Άρη, καθώς το δίδυμο Τζόουνς-Στιπάνοβιτς έκανε μεγαλύτερη «ζημιά», με την Κλουζ να φτάνει στο +22 (74-52) και μ’ αυτό να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο (76-54).

Η Κλουζ έφτασε ακόμη και στο +24 (80-56) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου και στη συνέχεια χαλάρωσε. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Άρης, ο οποίος με Χάρελ και Ντε Σόουζα έβγαλε αντίδραση και έριξε αρκετά τη διαφορά (85-74), στο 38’. Ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά μέχρι τη λήξη και έτσι γνώρισε την ήττα με σκορ 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74