Eurocup

Πήρε το... θρίλερ με την Λιετκαμπέλις και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurocup η Παρί!

Το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του φετινού Eurocup έκανε δικό της η Παρί, επικρατώντας 98-97 στο θρίλερ με την Λιετκαμπέλις!

Το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του φετινού Eurocup έκανε δικό της η Παρί, επικρατώντας 98-97 στη Λιθουανία και την έδρα της Λιετκαμπέλις!

Στην πρώτη της συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας βρέθηκε μπήκε αγχωμένη στην αναμέτρηση και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά (22-10), όμως στη συνέχεια βρήκε τα «πατήματά» της, μειώνοντας σε 24-19 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο +10 (33-23) στη δεύτερη περίοδο, αλλά οι Γάλλοι βρήκαν ξανά τις απαντήσεις, ισοφαρίζοντας σε 38-38 και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας πάρει το προβάδισμα (45-46). Από εκείνο το σημείο του αγώνα και έπειτα το ματς ήταν ντέρμπι, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να φτιάξει μεγάλη υπέρ της διαφορά.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Λιετκαμπέλις να είναι μπροστά με 74-71 και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το ρολόι να δείξει 1:42 για τη λήξη. Τότε, ο Γουάλας με τρίποντο έκανε το 89-93, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στο παιχνίδι των βολών, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 98-97.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπεγκαρίν (22π), Γουάλας (19π) και Σιμς (15π), ενώ για τη Λιετκαμπέλις ξεχώρισαν Μόρις (23π), Γκόλομαν (22π) και Κουλάμε (20π).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 74-71, 97-98