Eurocup

Ανατροπή και πρεμιέρα με το «δεξί» για Παναθηναϊκό

Μετά από «θρίλερ» κι ανατροπή από -8, ο Παναθηναϊκός νίκησε 91-87 στην παράταση στο Βέλγιο τη Μέχελεν για την πρεμιέρα του Euro Cup μπάσκετ γυναικών.

Μετά από ένα πραγματικό «θρίλερ», ο Παναθηναϊκός νίκησε 91-87 στην παράταση (κ.α. 74-74) τη Μέχελεν στο Βέλγιο στην πρεμιέρα του Euro Cup μπάσκετ γυναικών και ξεκίνησε με το «δεξί» την προσπάθεια διάκρισης στη φετινή διοργάνωση.

Οι «πράσινες» κατέθεσαν ψυχή όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και με το buzzer beater της Τζόουνς στην τελευταία φάση του κανονικού αγώνα έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου και βρήκαν περισσότερες λύσεις κι έβγαλαν μεγαλύτερη «φρεσκάδα» για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Η εκπληκτική Τζόουνς είχε 31 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ τρομερή εμφάνιση έκανε η Σταμολάμπρου με 18 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Για τη Μέχελεν, ξεχώρισαν η Ρίσε με 24 κι η Στράουτμαν με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 15-15, 18-16, 16-18, 13-17

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 11 (1), Τζόουνς 31 (2), Παυλοπούλου 12 (2), Σωτηρίου 11 (1), Σταμολάμπρου 18 (4), Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου, Ρέιντζ 5 (1), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1)