Eurocup

«Λύγισε» στο Μαυροβούνιο με μοιραίο τον Τεόντοσιτς η Βίρτους!

Ένα χαμένο λέι απ του Τεόντοσιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα κόστισε στη Βίρτους Μπολόνια την ήττα (86-82) από την μαχητική Μπουντούτσνοστ, που έκανε μεγάλη ανατροπή!

Πρώτο… μπλόκο για τη Βίρτους στο φετινό Eurocup!

Η μεγάλη αντεπίθεση της Μπουντούτσνοστ στην τέταρτη περίοδο, αλλά και ένα χαμένο λέι απ του Τεόντοσιτς στο τέλος, κόστισαν στους πρωταθλητές Ιταλίας την ήττα (86-82) από τους Μαυροβούνιους, οι οποίοι πήγαν στο 3-0. Από την άλλη, η ομάδα από την Μπολόνια υποχώρησε στο 2-1.

Η Βίρτους είχε το προβάδισμα για περίπου 35 λεπτά, φτάνοντας ακόμη και σε διψήφιες διαφορές. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι το πίστεψαν και έκαναν το comeback, με τον Τεόντοσιτς να χάνει ένα –φαινομενικά- εύκολο λέι απ στα 8’’ πριν τη λήξη, ενώ το σκορ ήταν στο 84-82, με τις βολές τους Κομπς να διαμορφώνουν το αποτέλεσμα.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν και κορυφαίος για τους Μαυροβούνιους με 23 πόντους και 8 ασίστ και τον ακολούθησε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Γουίλι Ριντ, με 21 πόντους.

Από τους πρωταθλητές, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπελινέλι και Χέρβι με 15 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 37-48, 64-70, 86-82