Eurocup

Άφησε στη μέση την επική αντεπίθεση ο Προμηθέας

Έστω και αν «γύρισε» από το -20 και πήγε το ματς στην παράταση, ο Προμηθέας έχασε από την Μπούντουτσνοστ 95-89 στο Μαυροβούνιο για την τρίτη αγωνιστική του Euro Cup και γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Με ένα συνολικό επιμέρους σκορ 12-29 στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας ανέτρεψε το 47-67 με το οποίο έχανε από την Μπούντουτσνοστ και οδήγησε το ματς στην παράταση (81-81), όπου ηττήθηκε τελικά στο Μαυροβούνιο 95-89 για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Euro Cup και γνώρισε την πρώτη του ήττα στη φετινή διοργάνωση για το 2-1, με τους Μαυροβούνιους να φτάνουν στο ίδιο ρεκόρ.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν άντεξαν στο έξτρα πεντάλεπτο και δέχτηκαν σερί 8-0 από την αντίπαλό τους, χάνοντας το ματς.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μπουθ με 18, Χέινς με 16 και Καμπά με 14 πόντους. Για τον Προμηθέα, ξεχώρισαν οι Γιανγκ με 20, Κόβαν με 15 και Κουλμπόκα με 11 πόντους.

Οι Μαυροβούνιοι είχαν περισσότερες λύσεις στην αρχή της αναμέτρησης και, με πρωταγωνιστή τον Χέινς, διατηρούσαν ένα +3 με +5 στην πρώτη περίοδο. Οι Κουλμπόκα και Κακλαμανάκης «χτύπησαν» μέσα στο καλάθι των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα και το τρίποντο του Γιανγκ μείωσε σε -2 για τους Πατρινούς. Ο Γιανγκ απαντούσε στα καλάθια του Καμπένιας με προσωπικό σερί 5-0 για το προβάδισμα του Προμηθέα. Η επιθετική πολυφωνία της Μπούντουτσνοστ έφερε σερί 6-0 για την ομάδα της Ποντγκόριτσα κα το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-23.

Ο Γκίκας ισοφάρισε στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά στο 30-28 ένα σερί 7-0 της Μπούντουσνοστ με πρωτεργάτη τον Ατιτς έφερε το +9 για τους γηπεδούχους στην κακή άμυνα των Πατρινών. Ένα νέο σερί 11-0 της Μπούντουτσνοστ, με τον Ρέινολντς να έχει πάρει τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα, έφερε το +17 για τους Μαυροβούνιους, οι οποίοι έπαιρναν τα ριμπάουντ και μοίραζαν συνεχώς ασίστ. Ένα σερί 4-0 του Προμηθέα μείωσε 48-35, όμως ο Πόποβιτς έφερε το 50-35 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Κουλμπόκα μείωσε σε 50-38 στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως η Μπούντουτσνοστ διατηρούσε το +9 με +10 σε εκείνο το διάστημα. Τα περιφερειακά σουτ έφεραν σερί 8-0 για την Μπούντουτσνοστ και το +17. Ο Προμηθέας μείωσε με σερί 5-0 σε 60-47, όμως νέο σερί 7-0 της Μπούντουτσνοστ με επιθετική πολυφωνία έφερε το 67-47 για την πρωταθλήτρια Μαυροβουνίου και, με επιμέρους σκορ του Προμηθέα 5-2, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 69-52.

Ο Προμηθέας μείωσε στο -14 στην αρχή της τέταρτης περιόδου με τους Αμερικανούς του και με νέο προσωπικό σερί 4-0 ο Γιανγκ μείωσε στο -12, με τον Προμηθέα να έχει αρχίσει να μαζεύει τα ριμπάουντ και να τρέχει σε μερικές φάσεις. Αυτό έφερε νέο 4-0 σερί από τον Κόβαν και το -8 για τους παίκτες του Μάκη Γιατρά, ενώ ο Τσαϊρέλης μείωσε στο -6 στα 3’10’’ πριν τη λήξη. Ο Γκίκας μείωσε σε 74-71 με τρίποντο στα 2’.44’’. Ο Ρέινολντς με τρίποντο έφερε το 77-71 και ο Τσαϊρέλης έφερε το 77-73.

Μια άστοχη επίθεση και ένα λάθος των γηπεδούχων έφεραν τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Προμηθέα με τους Κόβαν και Γκίκα για το 77-79 και επιμέρους σκορ 8-27 για τον Προμηθέα. Το κάρφωμα του Καμπά έφερε το 79-79 για την Μπούντουτσνοστ στα 27’’. Ο Γιανγκ με προσωπική ενέργεια έφερε το 79-81 στα 5’’, όμως ο Μπουθ με φοβερό αιφνιδιασμό στα 2’’ ισοφάρισε σε 81-81. Ο Τσαϊρέλης δέχτηκε τάπα από τον Λάζιτς στην τελευταία φάση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Καμπά ευστόχησε σε μία βολή στην αρχή της παράτασης και έκανε το 82-81. Ο Γκίκας αστόχησε και ο Μπουθ έκανε το 84-81. Τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ του Σίμπσον δεν έφεραν αποτέλεσμα με τα άστοχα μακρινά σουτ των συμπαικτών του και ο Μπουθ έφερε το 86-81 και το 5-0 σερί της Μπούντουτσνοστ στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι Πατρινοί συνέχισαν να αστοχούν και ο Καμπά έκανε το 87-81. Ο Κουλμπόκα ευστόχησε σε μία βολή για το 87-82, όμως ένα σερί 8-0 στα συνεχόμενα άστοχα σουτ του Προμηθέα έφερε το 95-82 και τυπικά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Ένα σερί 7-0 του Προμηθέα απλά διαμόρφωσε το τελικό 95-89.