Eurocup

Παραδόθηκε στην Καϊσέρι στο ΣΕΦ και έμπλεξε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 95-73 από την Καϊσέρι στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών και η υπόθεση πρόκριση έγινε… περίπλοκη.

Καταρρέοντας μετά την πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 95-73 από την Καϊσέρι στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν την ευκαιρία να ντουμπλάρουν τις νίκες τους και ουσιαστικά να καπαρώσουν την πρόκριση, ενώ χάνοντας και το +16 του πρώτου αγώνα, έμπλεξαν ακόμη και γι’ αυτή την πρόκριση στα playoffs. Υπενθυμίζεται πως εκεί προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου, καθώς και οι οκτώ καλύτερες τρίτες των δώδεκα γκρουπ.

Η Κριστίν Βίτολα με 22, η Μπρουκ Γουίλιαμς με 17 και η Ελεάννα Χριστινάκη με 14 πόντους διασώθηκαν για τον Ολυμπιακό. Η Έλενμπεργκ-Γουάιλι με 30 και η Τσούιτς με 23 πόντους έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά από την τουρκική ομάδα που πέρασε στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από τη σίγουρα πρώτη Ρίγα που έκανε το 4/4.

Οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν ιδανικά το παιχνίδι και στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 22-13 έχοντας σε μεγάλα κέφια τις Βίτολα και Μπρουκς. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν στη δεύτερη περίοδο με ένα επί μέρους 16-32 και στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν μέχρι και στο +13 (55-68). Η ομάδα του Θάνου Νίκλα έδειχνε ανήμπορη να επιστρέψει στο ματς έχοντας στην τελευταία περίοδο πιο ρεαλιστικό στόχο να υπερασπιστεί το +16 του πρώτου αγώνα. Η τουρκική ομάδα έφτασε 5:39 πριν το τέλος στο +19 (62-81) και στα 2:53 ακόμη και στο +20 (72-92). Η αποβολή της Νικολοπούλου μετά τη δεύτερη τεχνική ποινή που δέχτηκε ήταν και το φινάλε της προσπάθειας των γηπεδούχων να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 16.

Δεκάλεπτα: 22-13, 38-45, 56-68, 73-95