Eurocup

«Γίγαντας» Προμηθέας, έβγαλε σπουδαίο διπλό στο Ουλμ!

Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας επικράτησε 71-65 της Ουλμ στη Γερμανία και πανηγύρισε 2η διαδοχική νίκη στο EuroCup.

Ο Προμηθέας είναι εδώ! Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η -εμφανώς βελτιωμένη- ομάδα του Ζούρου, πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα της Ουλμ (71-65) και ανέβηκε στο 2-3 στο EuroCup.

Κορυφαίοι για τους Αχαιούς οι Ρέι (14 πόντοι, 6 ασίστ), Γκραντ (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Ρογκαβόπουλος (9 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τους Γερμανούς, που υποχώρησαν στο 2-3, ξεχώρισαν οι Κλιπάιτς (22 πόντοι με 5/9 τρίποντα) και Κρίστον (20 πόντοι, 4 ασίστ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με οδηγό τον Κρίστον, απέκτησαν «αέρα» 7 πόντων (13-6) στα μισά του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ζούρου δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, αφού ήταν αρκετά άστοχοι, με συνέπεια να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -5 (20-15).

Ο Προμηθέας έσφιξε την άμυνά του στο 2ο δεκάλεπτο και κατάφερε να επιστρέψει (29-29), με τον Ρογκαβόπουλο να δίνει λύσεις επιθετικά. Ένα τρίποντο του Ζούγκιτς και ένα buzzer beater καλάθι του Γκίκα διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου (32-31).

Η 3ης περίοδος χαρακτηρίστηκε από τα μεγάλα σερί των δύο ομάδων. Αρχικά, οι Αχαιοί επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με 10-0, μετέτρεψαν το 36-33 σε 36-43 (24’). Ακολούθησε η απάντηση (7-0) των γηπεδούχων, που ήρθε κυρίως από τις εκτελέσεις του Κρίστον (43-43).

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν κι έτρεξαν σερί 11-0 (43-54 στο 29’), με τον Μάιλς να μπαίνει στην εξίσωση επιθετικά. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 3 βολές του Κλιπάιτς, που μείωσε σε 46-54.

Οι παίκτες του Ζούρου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, έφτασαν μέχρι και το +13 (55-68 στο 36’). Παρ’ όλα αυτά, άρχισαν τα διαδοχικά λάθη σε εκείνο το σημείο κι έδωσαν το δικαίωμα στους Γερμανούς να πλησιάσουν (65-69 στα 30’’).

Η ομάδα του Λάκοβιτς επιχείρησε μια επική ανατροπή, αλλά ο Αγραβάνης της έκοψε τα… φτερά και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 65-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71.

Ουλμ-Προμηθέας 65-71