Eurocup

Έχασε από τη Μέχελεν και μπήκε σε μπελάδες ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 84-80 στον Χολαργό από την Μέχελεν και μπήκε σε περιπέτειες για την πρόκριση στα playoffs του EuroCup Γυναικών.

Χρυσή ευκαιρία να «καθαρίσει» την πρόκριση στα playoffs του EuroCup έχασε ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε με 84-80 από την Μέχελεν στο κλειστό του Χολαργού. Μάλιστα οι Βελγίδες ισοφάρισαν το +4 του πρώτου αγώνα και πλέον η δεύτερη θέση του γκρουπ θα κριθεί στο όριο. Σημειώνεται πως στα playoffs προκρίνονται και οι οκτώ καλύτερες τρίτες των δώδεκα ομίλων.

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου ξεχώρισε με 18 πόντους, ενώ η Τζαζμίν Τζόουνς και η Κόρτνεϊ Ρέιντζ πρόσθεσαν 17 και 15 πόντους αντίστοιχα για τις «πράσινες». Οι Ρις και Μπάρελ με 21 και 20 πόντους έκαναν τη διαφορά για τη Μέχελεν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος από το πρώτο δεκάλεπτο και με την Σταμολάμπρου να έχει 3/3 τρίποντα προηγήθηκε με 29-20 στο δεκάλεπτο. Οι επιθετικές λύσεις από την Τζόουνς έφεραν τις «πράσινες» και στο +12 (48-36) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (50-41). Με ένα επιθετικό ξέσπασμα της Ρέιντζ η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη αποκατέστησε τη διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (60-49), ωστόσο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πλησιάσουν στους τέσσερις (62-58). Η αντεπίθεση της ομάδας του Βελγίου συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα 100’’ πριν το τέλος να προηγηθεί για πρώτη φορά, 80-81. Ρέιντζ και Τζόουνς απέτυχαν να απαντήσουν και η Μέχελεν απέδρασε με τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84