Eurocup

Άγιος… Πάντερ κράτησε αήττητη την Παρτίζαν!

Τα σερί κρίσιμα σουτ του Πάντερ στα τελευταία λεπτά και μία καλή άμυνα στο τέλος, έδωσαν στην Παρτίζαν τη νίκη (68-67) επί της Μπανταλόνα, για το 3-0 στο Eurocup.

Ύστερα από ένα μεγάλο «θρίλερ» στο Βελιγράδι, η Παρτίζαν έκαμψε την αντίσταση της Μπανταλόνα (68-67) και έτσι διατήρησε το αήττητο (3-0) και στο Eurocup.

Ανώτεροι οι Καταλανοί για τρία δεκάλεπτα, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να κάνει την ανατροπή στην εντυπωσιακή τέταρτη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν το 19-8. Επίσης, μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σέρβους ήταν ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος με τα δικά του απανωτά μεγάλα σουτ στις τελευταίες επιθέσεις… υπέγραψε το comeback.

Ο πρώην παίκτης των Λαυρίου, ΑΕΚ και Ολυμπιακού ήταν κορυφαίος για την Παρτίζαν με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο επίσης πρώην «ερυθρόλευκος», Ζακ ΛεΝτέι, με 13π.

Από την Μπανταλόνα, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα (2-1) στη φετινή διοργάνωση, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάρα με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 34-39, 49-59, 68-67