Μουντομπάσκετ 2023

Αγρίεψε και καθάρισε την Αυστραλία σε ένα δεκάλεπτο η Team USA

Οι ΗΠΑ ζορίστηκαν για ένα ημίχρονο, αλλά μετά έδειξαν την ανωτερότητά τους και κέρδισαν στο φιλικό της Μελβούρνης με 102-86.

Για ένα ημίχρονο η Αυστραλία έβαλε δύσκολα στις ΗΠΑ σε φιλικό που έγινε στο Marvel Stadium της Μελβούρνης (43-44) μπροστά σε 55.000 θεατές.

Όταν όμως η Team USA σοβαρεύτηκε στο τρίτο δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 32-18) καθάρισε το ματς και έφτασε στη νίκη με 102-86.

Ο Κέμπα Γουόκερ με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς. Πολύ καλή παρουσία από τον Μάιλς Τέρνερ, που είχε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 13, ο Κάιλ Κούζμα με 12 και οι Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν που είχαν από 11 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση.

Για τους «Μπούμερς» ο Κρις Γκούλντινγκ και ο Πάτι Μιλς ειχαν από 19 πόντους, ενώ ο Ματ Ντελαβεντόβα μέτρησε 10 πόντους και 6 ασίστ και ο Τζοκ Λαντέιλ 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.