Μουντομπάσκετ 2023

Κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και πήρε τα ηνία του τελικού η Γερμανία!

Η Γερμανία έκανε εξαιρετική τρίτη περίοδο και πήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τον έλεγχο του αγώνα πήρε η Γερμανία!

Τα «πάντσερ» μετά το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο του τελικού με τη Σερβία, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (47-47), έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα για την ακτάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με πρωταγωνιστή τον Φραντς Βάγκνερ και παίκτη-κλειδί τον Άιζακ Μπόνγκα, οι Γερμανοί «κλείδωσαν» τους Σέρβους που σκόραραν μόνο 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας άσχημα ποσοστά τα οποία ήταν απόρροια της σκληρής άμυνας.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ κατέβασε μεν ρυθμούς αλλά συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με παιχνίδι ρακέτας, σκοράροντας 22 πόντους και ξεφεύγοντας με +12 (69-57) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.