Μουντομπάσκετ 2023

Οι αστοχίες του μοιραίου Γκούντουριτς για τους Σέρβους

Με βάση την εξέλιξη του τελικού στα τελευταία λεπτά, ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν ο μοιραίος της Σερβίας στην ήττα από τη Γερμανία.

Έπειτα από έναν συγκλονιστικό τελικό και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντένις Σρέντερ, η Γερμανία νίκησε 83-77 τη Σερβία και πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου σε Παγκόσμιο Κύπελλο για τη πρώτη φορά στην ιστορία της.

Βάσει της τροπής που πήρε η αναμέτρηση στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Πέσιτς ήταν στη διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο, ο Μάρκο Γκούντουριτς εξελίχθηκε στον μοιραίο για τους ηττημένους.

Περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη, ο γκαρντ της Φενέρμπαχτσε αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία, με το σκορ στο 78-75. Η δεύτερη φορά ήταν η λάθος πάσα που έκανε για τον Νίκολα Μιλουτίνοφ στα 14’’ πριν από τη λήξη, με τους Γερμανούς στο +4 (81-77).