Μουντομπάσκετ 2023

Πάτησε και τη Γεωργία με σούπερ Ντόντσιτς και πάει για πρωτιά η Σλοβενία!

Η Σλοβενία έκανε το 2/2 καθώς νίκησε και τη Γεωργία με σκορ 88-67, στο ματς που είναι πιθανό να κρίνει και την πρωτιά στον 6ο όμιλο. Απίστευτη εμφάνιση και πάλι από τον Λούκα Ντόντσιτς.

Σαρωτική και πάλι η Σλοβενία!

Η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς νίκησε με σκορ 88-67 τη Γεωργία και έκανε το 2/2 στον έκτο όμιλο, φτάνοντας πολύ κοντά στην πρωτιά, μιας και ακολουθεί το βατό ματς με το Πράσινο Ακρωτήρι (30/8)!

Μόνο για ένα δεκάλεπτο μπόρεσε η Γεωργία του Ηλία Ζούρου να φανεί ανταγωνιστική (17-16). Από τη δεύτερη περίοδο και μετά, ανέλαβε δράση ο Λούκα Ντόντσιτς, η διαφορά ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα και δεν έπεσε τελικά ποτέ, με τους Σλοβένους να επικρατούν για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Ο «Luka Magic» ήταν και πάλι... ένας εναντίον όλων! Ο Ντόντσιτς έβαλε 34 πόντους με 9/20 σουτ και 13/17 βολές, ενώ μάζεψε παράλληλα 10 ριμπάουντ και έδωσε 6 ασίστ, κλέβοντας και 3 μπάλες! Πολύ θετικός με 15 πόντους και 3/6 τρίποντα ο Κλέμεν Πρέπελιτς, ενώ 12 μέτρησε ο Ζόραν Ντράγκιτς.

Από τη Γεωργία, που έπεσε στο 1-1 και ελπίζει να εξασφαλίσει την πρόκριση στον θεωρητικά εύκολο αγώνα κόντρα στη Βενεζουέλα, 21 πόντους έβαλε ο Σάντρο Μαμουκελασβίλι ενώ 12 πρόσθεσε ο Τσιντσαράτζε και 9 ο Τόρνικε Σενγκέλια.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-45, 50-63, 67-88