Μουντομπάσκετ 2023

«Γκάζωσε» στο φινάλε το Μεξικό και έκανε το 2/2 στους αγώνες κατάταξης!

Το Μεξικό πάτησε το... γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκανε το 2/2 στους αγώνες κατάταξης, επικρατώντας 93-80 της Ιορδανίας του Χόλις-Τζέφερσον.

Έβαλε... μπρος στο φινάλε και έκανε το 2/2 στους αγώνες κατάταξης το Μεξικό! Η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής επικράτησε 93-80 της Ιορδανίας και πήρε τη δεύτερη σερί της νίκη, ενώ μετρούσε μόνο ήττες στον όμιλο.

Κορυφαίος για τους Ασιάτες ήταν φυσικά ο Χόλις-Τζέφερσον, ο οποίος έπαιξε και στα 40 λεπτά του παιχνιδιού και άγγιξε το triple-double, μετρώντας 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Από την άλλη, για τους νικητές ξεχώρισε ο Χιρόν, που πρόσθεσε 21π., έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Στολ με 19π.

Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ ισορροπημένο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, με το πρώτο να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία (24-24), ενώ ίδιο ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα (43-43).

Η αναμέτρηση πήγαινε προς την ίδια κατεύθυνση και στην τρίτη περίοδο, με τους «Αζτέκους» να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος αυτής (65-68). Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα όμως, το Μεξικό ήταν αποφασισμένο να τελειώσει το παιχνίδι, κάτι που εντέλει το κατάφερε, παίρνοντας και τη νίκη με 93-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 43-43, 65-68, 80-93