Μουντομπάσκετ 2023

Αξιοπρεπής Εθνική στο δύσκολο τεστ με ΗΠΑ

Η Ελλάδα έδειξε θετικό πρόσωπο σε σημεία του φιλικού αγώνα με τις ΗΠΑ, όμως τελικά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των Αμερικανών και ηττήθηκε με σκορ 108-86.

Πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά έχασε... φυσιολογικά η Εθνική!

Η Ελλάδα κοντραρίστηκε με τις «αστεράτες ΗΠΑ στο Άμπου Ντάμπι και ηττήθηκε με σκορ 108-86, αν και έδειξε ανταγωνιστική σε κάποια σημεία του αγώνα, δεδομένης φυσικά της ανωτερότητας του αντιπάλου.

Η Team USA μπήκε με απίστευτη φόρα και ξέφυγε με 15 στο πρώτο δεκάλεπτο (32-17), με την Ελλάδα να επιστρέφει και να μειώνει σε 37-31 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, κάνοντας ένα εξαιρετικό διάστημα. Από εκεί και πέρα, οι Ηνωμένες Πολιτείες διατήρησαν με σχετική άνεση το προβάδισμά τους, το οποίο και επέκτειναν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πλέον, η Ελλάδα στρέφεται στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν το Παγκόσμιο, το οποίο θα γίνει αύριο (19/8, 19:00) στο ίδιο γήπεδο, κόντρα στη Γερμανία.

Από τη «γαλανόλευκη», ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, που έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση με 12 πόντους, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και μπόλικες εξαιρετικές άμυνες. Ισάριθμους πόντους είχε ο Ρογκαβόπουλος, ενώ 11 πρόσθεσαν οι Γουόκαπ, Παπαγιάννης και 10 ο Λαρεντζάκης.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο ασταμάτητος Άντονι Έντουαρντς, ο οποίος πρόλαβε σε 17 λεπτά να σκοράρει 21 πόντους με 8/16 σουτ εντός πεδιάς. Σε γενικές γραμμές, οι ΗΠΑ είχαν πλουραλισμό, με τους Καμ Τζόνσον (13π.), Όστιν Ριβς (11π.), Μάικαλ Μπρίτζες (10π.), Τζάρεν Τζάκσον (11π.) και Μπόμπι Πόρτις (10π.) να είναι διψήφιοι.

H Eλλάδα δεν μπήκε καλά στο ματς απέναντι στις «εκρηκτικές» ΗΠΑ, που έδειξαν από νωρίς πως θέλουν να πάνε το ματς σε υψηλό ρυθμό και βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο 13-4, με πρωταγωνιστές τους Τζάκσον και Έντουαρντς, ενώ λίγο αργότερα, ένα κάρφωμα του Πόριτς υπέγραψε το πρώτο +10 (17-7). Ο Τζόνσον έκανε με τρίποντο το 20-7, όμως ο Γουόκαπ απάντησε με δικό του για το 20-10. Ο Ριβς έβαλε κι αυτός μακρινό σουτ για το 25-12, όμως ο γκαρντ του Ολυμπιακού είχε και πάλι απάντηση (25-15). Παρόλα αυτά, ο παίκτης των Λέικερς έβαλε γκολ φάουλ για το 30-15. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 32-17.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η Αμερική βρέθηκε για πρώτη φορά στο +17 (34-17). Κάπου εκεί, με πρωτοστάτες Λαρεντζάκη και Καλαϊτζάκη η Ελλάδα αντέδρασε, μειώνοντας στους 12 (37-25), ενώ ο δεύτερος συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση με τρομερές άμυνες, γράφοντας με βολές το 37-29. Ο Παπαγιάννης με χουκ ολοκλήρωσε ένα 12-0 επιμέρους σκορ της Ελλάδας (37-31). Οι ΗΠΑ βρήκαν αντίδραση, με τον Μπρίτζες να σκοράρει για τρεις και να επαναφέρει τη διψήφια διαφορά (44-33). Από εκεί και πέρα, οι ΗΠΑ διατηρήθηκαν άνετα μπροστά, χωρίς πάντως να ξεφύγουν περαιτέρω μέχρι το ημίχρονο (52-41).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γουόκαπ έστειλε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (54-45), με τον Έντουαρντς να κυριαρχεί από την άλλη πλευρά και να την ανεβάζει ξανά στο +13 (60-47). Με νέο πρωταγωνιστή τον Τζάκσον που έγινε διψήφιος, οι ΗΠΑ έφτασαν για πρώτη φορά στο +20 (69-49). Ο Παπαπέτρου με τρίποντο μείωσε σε 71-54, όμως η Αμερική διατηρούσε με άνεση μεγάλο προβάδισμα, μένοντας στο +20 στα τέλη της τρίτης περιόδου (85-67).

Καλαϊτζάκης και Λούντζης έδειχναν πολύ θετικό πρόσωπο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως οι ΗΠΑ ήταν ασταμάτητες επιθετικά και διατηρούσαν άνετα το +20 (93-73). Ο Παπαγιάννης έριξε λίγο τη διαφορά, μειώνοντας σε 95-78 με τρίποντο από την κορυφή, ενώ ο Θανάσης μείωσε σε 95-82 με τέσσερις σερί βολές. Ο Ίνγκραμ πήρε το… όπλο του και σκόραρε για τρεις, πιάνοντας για τις ΗΠΑ την κατοστάρα (100-82). Τελικά, το ματς ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 108-86.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 85-67, 108-86