Μουντομπάσκετ 2023

Θριάμβευσε στην ντερμπάρα με τις ΗΠΑ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ο Καναδάς!

Το πρώτο μετάλλιο της ιστορίας του σε Παγκόσμιο Κύπελλο κατέκτησε ο Καναδάς, επικρατώντας 127-118 των ΗΠΑ, σε έναν συναρπαστικό μικρό τελικό που κρίθηκε στην παράταση!

Θριάμβευσε στην ντερμπάρα με τις ΗΠΑ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου ο Καναδάς!

Η ομάδα του Τζόρντι Φερνάντες είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του μικρού τελικού και παρότι είδε τις ΗΠΑ να ισοφαρίζουν με απίθανο τρόπο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της τέταρτης περιόδου, στέλνοντας το ματς στην παράταση, εκεί οι Καναδοί κυριάρχησαν, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη με 127-118!

Έτσι, ο Καναδάς ανεβαίνει στο βάθρο ενός Μουντομπάσκετ για πρώτη φορά στην ιστορία του, ενώ οι ΗΠΑ, οι οποίες αγωνίστηκαν χωρίς τους Ίνγκραμ, Μπανκέρο και Τζάκσον Τζούνιορ στο σημερινό παιχνίδι, μένουν με άδεια χέρια για δεύτερη διαδοχική διοργάνωση, μετά την απογοητευτική 7η θέση που πήραν στο Παγκόσμιο της Κίνας, το 2019. Μάλιστα, το φετινό είναι μόλις το τρίτο Παγκόσμιο Κύπελλο από το 1994 και έπειτα, από όταν άρχισαν να αγωνίζονται επαγγελματίες, στο οποίο δεν καταφέρνουν να ανέβουν στο βάθρο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπρουκς (39 πόντους με 7/8 τρίποντα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (31π, 12 ασίστ, 6 ριμπ.) και Μπάρετ (23π, 7 ριμπ.), ενώ για τις ΗΠΑ ξεχώρισαν Έντουαρντς (24π.), Ριβς (23π.) και Μπρίτζες (19π, 9 ριμπ.).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Καναδά να μπαίνει πιο συγκεντρωμένος και με μεγαλύτερη διάθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με 8-0 χάρη σε διαδοχικά τρίποντα από Μπρουκς και Ντορτ. Ο δεύτερος ήταν εκείνος που σκόραρε και για το 16-8 μετά από κλέψιμο του Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, ενώ με νέο δικό του τρίποντο χάρισε διψήφιο προβάδισμα (23-13) στον Καναδά για πρώτη φορά στο ματς. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +13 υπέρ των Καναδών με τρίποντο του Ετζιμ, πριν η πρώτη περίοδος ολοκληρωθεί με την ομάδα του Φερνάντες να προηγείται με 34-25.

Σε εκείνο το σημείο οι ΗΠΑ αντέδρασαν, βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με εντυπωσιακό σερί που έφτασε στο 19-2, πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στον μικρό τελικό, περνώντας μπροστά με 38-36 χάρη σε τρίποντο του Καμ Τζόνσον. Ο Καναδάς πήρε ξανά το προβάδισμα (44-40) με τρίποντο του Μπρουκς και καλάθι-φάουλ από τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η οποία ήρθε με τον Καναδά να προηγείται με 58-56, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρουκς, ο οποίος είχε 21 πόντους με 5/5 τρίποντα.

Συνεχίζοντας ακάθεκτος και άχαστος στα τρίποντα, ο Μπρουκς «έγραψε» το 65-58, πριν οι ΗΠΑ μειώσουν σε 63-65 με μικρό σερί 5-0. Ωστόσο, ο Καναδάς συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεσή του, παίρνοντας ξανά διαφορά ασφαλείας (84-76) με τρίποντο του Ολίνικ, ενώ λίγο αργότερα πήρε ξανά διψήφιο προβάδισμα (91-80), πριν ο Ριβς μειώσει με όμορφη ατομική προσπάθεια σε 82-91, πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με καλάθι και φάουλ του Ολίνικ ο Καναδάς προηγήθηκε με +10 (94-84) στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, με τις ΗΠΑ να αντιδρούν να με σερί 12-0 πήραν ξανά στα χέρια τους το προβάδισμα (96-94). Ο Χαρτ έβαλε ξανά μπροστά τις ΗΠΑ (102-100), με τον Μπάρετ να απαντά και να σκοράρει για τρεις, ενώ Μπρουκς και Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έβαλαν τον Καναδά στο +4 (111-107), με 4'' να μένουν για το φινάλε. Ωστόσο, ο Μπρίτζες ευστόχησε σε μία βολή και έχασε επίτηδες τη δεύτερη, παίρνοντας ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράροντας με τρελό τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 111-111 και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση!

Εκεί, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 7 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 118-111, ενώ οι ΗΠΑ αδυνατούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεσή τους, με την κούραση να κάνει την εμφάνισή της. Τελικά, ο Καναδάς έφτασε στη μεγάλη νίκη με 127-118, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου!

Τα δεκάλεπτα: 25-34, 56-58, 82-91, 111-111 (118-127 παράταση)