Μουντομπάσκετ 2023

Επιβλητική Σερβία, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ με θρίαμβο επί της Λιθουανίας!

Επίδειξη δύναμης από τη Σερβία, η οποία με πρωταγωνιστή τον Μπογκντάνοβιτς σάρωσε τη Λιθουανία (87-68) και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του φετινού Μουντομπάσκετ!

«Καθάρισε» τη Λιθουανία και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του φετινού Μουντομπάσκετ η Σερβία!

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς επέβαλε τον ρυθμό της μετά την πρώτη περίοδο και ξέφυγε με μεγάλες διαφορές στο δεύτερο ημίχρονο, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους της να βγάλουν στο παρκέ τα καλά τους στοιχεία και φτάνοντας τελικά στην άνετη νίκη με 87-68. Οι νικητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 63% στα δίποντα (24/38) και 41% στα τρίποντα (9/22), ενώ πλέον στα ημιτελικά περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Καναδάς-Σλοβενία. Όσο για τη Λιθουανία, παρουσιάστηκε και αρκετά κουρασμένη, μετά την υπερπροσπάθεια που έκανε για να φτάσει στη μεγάλη νίκη κόντρα στις ΗΠΑ.

Λιθουανία-Σερβία 68-87

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους θριαμβευτές ο Μπόγνταν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος πέτυχε 21 πόντους (τους 18 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο) με 7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτη τον Πετρούσεφ (17π, 6 ριμπ.).

Από την άλλη, για τη Λιθουανία, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον Εϊμάντας Μπέντζιους, ξεχώρισαν Σεντεκέρσκις (14π, 9 ριμπ.), Γιοκουμπάιτις (13π, 9 ασίστ) και Βαλαντσιουνας (11π, 4 ριμπ.).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Λιθουανούς να μπαίνουν με 4/4 τρίποντα και να παίρνουν προβάδισμα με 14-10, πριν ο Βαλαντσιούνας τους βάλει μπροστά με 18-12, ευστοχώντας σε δύο βολές. Ωστόσο, οι Σέρβοι δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, ισοφαρίζοντας σε 20-20 με λέι απ του Αβράμοβιτς. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Λιθουανία να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (25-24).

Ανώτερη η Σερβία στο δεύτερο δεκάλεπτο, επέτρεψε στους αντιπάλους της να σκοράρουν μόνο από μία βολή στα πρώτα τρία λεπτά του, φτιάχνοντας σερί 8-1 και περνώντας μπροστά με 32-26. Με… μπροστάρη στην επίθεσή της τον εντυπωσιακό Μπογκντάνοβιτς και δένοντας την άμυνά της, η ομάδα του Πέσιτς προηγήθηκε με 41-33 και 46-38, πριν ο γκαρντ των Ατλάντα Χοκς (ο οποίος είχε 18 πόντους με 6/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα) βάλει τρίποντο από το… σπίτι του, για το 49-38 του ημιχρόνου!

Η Λιθουανία μείωσε σε 43-49 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Μπραζντέικις και όμορφο fadeaway του Βαλαντσιούνας, όμως η Σερβία απάντησε άμεσα με συνεχόμενα τρίποντα των Νίκολα και Στέφαν Γιόβιτς, επαναφέροντας το διψήφιό της προβάδισμα (48-62). Ο Γιοκουμπάιτις μείωσε με δικό του τρίποντο σε 51-62, αλλά κάπου εκεί η Λιθουανία σταμάτησε να βρίσκει επιθετικές λύσεις, με τη Σερβία να δημιουργεί σερί 11-4, στέλνοντας τη διαφορά στις… παρυφές των 20 πόντων (55-73) με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η Σερβία δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανεβαίνοντας για πρώτη φορά στο +20 (55-75), ενώ παράλληλα η Λιθουανία έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και να επιχειρήσει τη μεγάλη ανατροπή. Ο Πετρούσεφ έδωσε τη... χαριστική βολή με δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα, με το τελικό 87-68 να αντικατοπτρίζει και την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 38-49, 55-73, 68-87