Μουντομπάσκετ 2023

Πρώτη νίκη για την Κίνα που λύγισε την Ανγκόλα!

Η Κίνα έδειξε τον καλό της εαυτό στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Ανγκόλας 83-76, για τη δεύτερη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου και τις θέσεις 17-32.

Την πρώτη της νίκη πήρε η Κίνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο απέναντι στην Ανγκόλα. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς «πάτησε το γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν 83-76 των Αφρικανών, για την πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης των ομίλων και τις θέσεις 17 έως 32.

Καλύτερα ξεκίνησε η ομάδα του Πεπ Κλαρός, φτάνοντας ακόμα και σε διψήφιο προβάδισμα (22-12 στο 8’). Το σύνολο του «Σάλε» έβγαλε αντίδραση στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα (43-44 ), 1 λεπτό και 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι Ασιάτες κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό της αναμέτρησης και, παρά την πίεση του αντιπάλου τους, κράτησαν τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος. Η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους, φτάνοντας μέχρι το +15 (61-76 στο 33’).

Ζινκιού και Μινγκχουάν Χου οι μπροστάρηδες της Κίνας, με 20 και 16 πόντους, αντίστοιχα. Σε πολύ καλή μέρα και ο Κάιερ Λι, με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, η Ανγκόλα είχε πρώτο σκόρερ τον Χίλντε Νταντάο με 17 πόντους, ενώ ο Μπρούνο Φερνάντο πρόσθεσε άλλους 16. Στους 13 ο Σίλιβιο Ντε Σόουζα, που πήρε και 9 ριμπάουντ.

Η Ανγκόλα ολοκληρώνει τη δεύτερη φάση των ομίλων απέναντι στο Νότιο Σουδάν (02/09, 11:00), με την Κίνα να αντιμετωπίζει τις Φιλιππίνες (02/09, 15:00).

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 45-45, 59-69, 76-83