Μουντομπάσκετ 2023

«Πάτησε» το Ιράν στον πρώτο αγώνα της… παρηγοριάς η Γαλλία

Με το… δεξί μπήκε στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32 του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Γαλλία, συντρίβοντας 82-55 το Ιράν.

Στο Ιράν «ξέσπασε» η Γαλλία για την αποτυχία της στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο, οι «τρικολόρ» επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και συνέτριψαν 82-55 την ομάδα της Ασίας, στην πρεμιέρα των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Έτσι, το συγκρότημα του Κολέ είναι στην κορυφή του 16ου ομίλου με ρεκόρ 2-2, ενώ από την άλλη το Ιράν παρέμεινε χωρίς νίκη στη διοργάνωση (0-4).

Κορυφαίος της Γαλλίας ήταν ο Έλι Οκόμπο με 13 πόντους και τον ακολούθησε ο Νάντο Ντε Κολό με 12π. Επιστροφή στη δράση για τον Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού, ο οποίος σε 19:12’’ είχε 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Ματίας Λεσόρ του Παναθηναϊκού.

Με εμφανή τα σημάδια της απογοήτευσης, η Γαλλία μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι, με το τέλος της πρώτης περιόδου να τη βρίσκει στο -3 (9-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «τρικολόρ» ξεκίνησαν πιο συγκεντρωμένοι για την ανατροπή, με το Ιράν να μένει κοντά (26-22), μέχρι το 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Κολέ πήραν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (35-27).

Το ίδιο καλά συνέχισαν οι Γάλλοι και στο δεύτερο μέρος, μπαίνοντας με σερί 9-0, που τους έστειλε στο +17 (44-27) και διατηρώντας τα ηνία του ματς, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +18 (54-36). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε γίνει τυπική διαδικασία, με τη Γαλλία να εκτοξεύει τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (76-45) και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 82-55.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 35-27, 54-36, 82-55