Μουντομπάσκετ 2023

Συνέτριψε τη Γεωργία και έκανε γερό βήμα για την οκτάδα η Γερμανία!

Γερό βήμα για την εξασφάλιση ενός εισιτηρίου για την οκτάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου έκανε η Γερμανία, που συνέτριψε 100-73 τη Γεωργία και έφτασε στο «4 στα 4» στη διοργάνωση!

Συντριπτική νίκη της Γερμανία κόντρα στη Γεωργία (100-73), για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου «ζόρισε» για ένα ημίχρονο τους παίκτες του Γκόρντι Χέμπερτ. Ωστόσο τα «πάντσερ» έβγαλαν τον καλό τους εαυτό στο δεύτερο ημίχρονο, σφραγίζοντας με άνετο τρόπο τη νίκη. Αήττητη με 4 νίκες η Γερμανία, που πλέον είναι πολύ κοντά στην οκτάδα, περιμένοντας νίκη των Σλοβένων επί των Αυστραλών για να την εξασφαλίσει! Αν όχι, θα χρειαστεί να κάνει... αυτή τη δουλειά κόντρα στην ομάδα του Λούκα Ντόντσιτς (3/9, 14:10)

Πολλοί και διαφορετικοί οι πρωταγωνιστές για τη Γερμανία. Κορυφαίοι όλων ο Μάοντο Λο με 18 πόντους και ο Ντένις Σρέντερ, που πρόσθεσε άλλους 16, μαζί με 7 ασίστ. Στους 14 σταμάτησε ο Μόριτζ Βάγκνερ.

Στον αντίποδα, ο Μαμουκελασβίλι με 19 και ο Μπιτάντζε με 15 διασώθηκαν για τη Γεωργία. Στους 12 πόντους ολοκλήρωσε το ματς ο Τόκο Σενγκέλια.

Δύσκολα έβαλε στη Γερμανία η Γεωργία, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έφτασε να προηγείται με 5 πόντους (9-14) στα μέσα της πρώτης περιόδου με τα «πάντσερ» να βρίσκουν μεγάλα σουτ και να παίρνουν τα ηνία, κλείνοντας στο +6 (22-16) την πρώτη περίοδο.

Αύξησε ταχύτητες το σύνολο του Γκόρντι Χέμπερτ στο δεύτερο δεκάλεπτο, αποκτώντας ένα προβάδισμα 8 πόντων (35-27 στο 16’). Οι «σταυροφόροι» έσφιξαν τη άμυνά τους και εξισορρόπησαν ξανά το παιχνίδι (39-40 στο 19’).

Στο 43-41 έκλεισε το ημίχρονο, ενώ μετά την ανάπαυλα η Γερμανία πάτησε, σταδιακά, το γκάζι. Ένα σερί 14-0 έφερε το σκορ στο + 16 (61-45 στο 26’), τελειώνοντας, ουσιαστικά, το ματς.

Ο ρόλος της Γεωργίας περιορίστηκε σημαντικά και ενώ η προσπάθειά της να «ψαλιδίσει» τη διαφορά δεν ευδοκίμησε. 11 συνεχόμενοι πόντοι, στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, διαμόρφωσαν το σκορ στο 81-59, 6 και 53 πριν το τέλος. Τα τελευταία λεπτά αποτέλεσαν τυπική διαδικασία, με το +27 του τελικού 100-73 να αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-41, 70-57, 100-73