Μουντομπάσκετ 2023

Απίθανη Ιαπωνία έριξε στο… καναβάτσο τη Φινλανδία και έμεινε ζωντανή για την πρόκριση!

Με ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο και καθοριστικό τον Καβαμούρα, η Ιαπωνία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και νίκησε 98-88 τη Φινλανδία!

Καταπληκτική Ιαπωνία έβγαλε τα… εισιτήρια επιστροφής της Φινλανδίας!

Με μία καταιγιστική τέταρτη περίοδο, όπου έκανε επιμέρους σκορ 35-15, η οικοδέσποινα ανέτρεψε την εις βάρος της διψήφια διαφορά και επικράτησε 98-88!

Έτσι, η ομάδα από την Ασία πήγε στο 1-1 στον πέμπτο όμιλο και έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση στην επόμενη φάση (σε ματς τελικό με την Αυστραλία), ενώ από την άλλη οι Ευρωπαίοι αποχαιρέτησαν πρόωρα τη διοργάνωση με το 0-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και καθοριστικός για τους Ιάπωνες σ’ όλη την τέταρτη περίοδο ήταν ο Γιούκι Καβαμούρα, ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους. Ωστόσο, εκείνος που έσπασε τα… κοντέρ ήταν ο συμπαίκτης του Τζόσουα Χόκινσον, ο οποίος είχε 28 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Από τους Φινλανδούς, οι οποίοι όχι μόνο είχαν το προβάδισμα αλλά έφτασαν ακόμη και στο +18 (53-71) στο 27', ξεχώρισε –όπως αναμενόταν- ο Λάουρι Μάρκανεν με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-46, 63-73, 98-88