Μουντομπάσκετ 2023

«Αλύγιστος» Καναδάς γονάτισε την Ισπανία και προκρίθηκε στα προημιτελικά!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ στα τελευταία λεπτά, ο Καναδάς έκανε την ανατροπή και νίκησε 88-85 την Ισπανία, παίρνοντας την πρόκριση στους «8», όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία!

Με απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, ο Καναδάς νίκησε 88-85 την Ισπανία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία!

Καλύτερη για 30 λεπτά η «φούρια ρόχα», η οποία έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +12 (73-61). Ωστόσο, στην τέταρτη η ομάδα από τη Βόρεια Αμερική είδε τον γκαρντ των Θάντερ να την παίρνει από το… χέρι για το comeback και τη μεγάλη πρόκριση.

Ο κορυφαίος των Καναδών, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, τελείωσε το ματς με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Άλλους 22π. πρόσθεσε ο Ντίλον Μπρουκς και 16π. ο Αρ Τζέι Μπάρετ.

Από την Ισπανία, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Σαντιάγκο Αλντάμα με 25π. και 20π. αντίστοιχα. Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 12:51’’, έχοντας 4 πόντους και 1 ασίστ.

Ντέρμπι ήταν από την αρχή της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και το τέλος της πρώτης περιόδου να τις βρίσκει στο ισόπαλο 21-21. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου (33-33). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ισπανία πήρε τον έλεγχο μέσα από την άμυνά της και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +10 (48-38).

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο μέρος ο Καναδάς, ο οποίος έτρεξε επιμέρους σκορ 4-17, για το προβάδισμα (52-55), στο 25’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ανήκε ολοκληρωτικά στην Ισπανία. Με τον Μπριθουέλα να ξεκινά την αντεπίθεση και τους Αλντάμα και Γκαρούμπα να παίρνουν… φωτιά, η «φούρια ρόχα» όχι μόνο πέρασε ξανά μπροστά, αλλά έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +12 (73-61).

Με μπροστάρη τον Μπρουκς, ο Καναδάς έριξε τη διαφορά (73-69) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Οι Ισπανοί «ξεκόλλησαν» με τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ (78-71), με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να φέρνει το ματς στον πόντο (78-77), στο 38’. Με 2/2 βολές του Γουίλι η ομάδα του Σκαριόλο (80-77), αλλά οι Μπρουκς και Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έσπρωξαν σε σερί 7-0 τον Καναδά, για το +4 (80-84), στα 21’’. Με το τρίποντο του Αλντάμα η «φούρια ρόχα» μείωσε στον πόντο (85-86), με τις 2/2 του γκαρντ των Θάντερ να διαμορφώνει το τελικό 85-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-38, 73-61, 85-88