Μουντομπάσκετ 2023

«Ξέρανε» την Ισπανία και δημιούργησε... χαμό στον όμιλο η Λετονία!

Άντεξε στο τέλος και πήρε τεράστια νίκη επί της Ισπανίας η Λετονία (74-69) για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, σε φινάλε…γκραν γκινιόλ.

Ακόμα ένα δραματικό φινάλε μας επεφύλασσε η πρώτη μέρα της φάσης των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Λετονία έκανε τεράστια εμφάνιση κόντρα στην Ισπανία, παίρνοντας νίκη-«θρίλερ», με σκορ 74-69, παρόλο που ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με μειονέκτημα 11 πόντων. Η «φούρια ρόχα» δεν έδειξε ικανή να τελειώσει νωρίτερα τον αγώνα, κάτι που οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι εκμεταλλεύθηκαν, βάζοντας «φωτιά» στον 12ο όμιλο της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ της Λετονίας ο Μπέρτανς με 16 πόντους, ενώ ο Ρόντιονς Κούρουκς κατέγραψε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Σε καλή μέρα τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ, με τον Γουίλι να σταματά στους 14 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ της Ισπανίας. Στους 9 ο Χουάντσο, με τον παίκτη του Παναθηναϊκού να μαζεύει και 5 ριμπαόυντ, 11 πόντοι για τον Ουσμάν Γκαρούμπα και τον Ντάριο Μπριθουέλα.

Δυνατό το επόμενο παιχνίδι για την Ισπανία, που ολοκληρώνει τη φάση των «16» κόντρα στον Καναδά (03/09, 16:30), ενώ η Λετονία θα κάνει φινάλε με τη Βραζιλία (03/09, 12:45).

Πλήρως ισορροπημένος ο ρυθμός στην πρώτη περίοδο. Πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τη Λετονία να στριμώχνει στα «σχοινιά» την Ισπανία, προηγούμενη με 16-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Μάλιστα, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 7 πόντους (18-25 στο 16’), με την «φούρια ρόχα» να απαντά χάρη σε ένα σερί 9-0 για το 27-25, 1 λεπτό και 46 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα. Το τέμπο της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 32-29.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, και ενώ η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έδειχνε να έχει τα ηνία. Το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο κυνηγούσε το σκορ στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, κάνοντας ένα τρομερό ξέσπασμα στη συνέχεια. Ένα σερί 14-0 έφερε το σκορ στο 54-42 (28’), με το σκορ, έπειτα από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 58-47.

Η Λετονία δεν έδειξε να «μασάει», μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας στην ολική ανατροπή (61-61 στο 35’). Η ομάδα της Βαλτικής βρήκε μεγάλα σουτ και βραχυκύκλωσε τους Ισπανούς, παίρνοντας προβάδισμα με τον Ζόρικς (63-65 στον 37’). Τα τελευταία λεπτά κύλισαν δραματικά, με μεγάλες εκτελέσεις εκατέρωθεν και την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να έλέγχει το ρυθμό. Δεν έδειξε ψυχραιμία ανάλογη με την εμπειρία της η Ισπανία και η ήττα με 74-69 ήρθε φυσιολογικά, με το τελευταίο σφύριγμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-29, 58-47, 69-74