Μουντομπάσκετ 2023

Καθάρισε και το Πράσινο Ακρωτήρι η πρώτη και αήττητη Σλοβενία!

Την πρόκριση στους 16 του φετινού Μουντομπάσκετ με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η Σλοβενία, επικρατώντας 92-77 του Πράσινου Ακρωτηρίου, με πρωταγωνιστή τον Πρέπελιτς!

Πανηγυρικά στους «16» του φετινού Μουντομπάσκετ η Σλοβενία, η οποία έδειξε την ανωτερότητά της και κόντρα στο Πράσινο Ακρωτήρι, παίρνοντας τη νίκη με 92-77!

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Πρέπελιτς, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Ντόντσιτς να έχει 19 πόντους, 7 ριμπαόυντ και 9 ασίστ, αλλά να είναι άστοχος με 5/17.

Η ομάδα του Σέκουλιτς είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ξεφεύγοντας στο σκορ και εξασφαλίζοντας με άνεση στο τέλος τη νίκη. Για το Πράσινο Ακρωτήρι ξεχώρισε ο Μπετίνιο Γκόμες με 17 πόντους, ενώ ο Κένετι Μέντες είχε 10 και ο Ταβάρες έμεινε στους 5.

Οι τελικά ηττημένοι έμεναν κοντά στο σκορ και πήγαν στα παοδυτήρια με ελπίδες και στο -7 (45-38), πριν οι Σλοβένοι ξεφύγουν με +10 (64-54), ολοκληρώνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 69-55. Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος, με το 92-77 να αποτελεί το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-38, 69-55, 92-77