Euroleague

Επιβίωσε στο «θρίλερ» η Άλμπα

Μετά από ένα ματς που πέρασε από «σαράντα κύματα», η Άλμπα νίκησε στο Βερολίνο την Μπασκόνια 95-91 σε εξ αναβολής ματς της πέμπτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε τις επτά νίκες.

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε στη γερμανική πρωτεύουσα 95-91 την Μπασκόνια σε εξ αναβολής ματς της πέμπτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε το 7-10 στη μέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους Βάσκους στο 8-9.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας είχαν το σταθερό προβάδισμα μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου, όμως οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με σερί 13-0 έφτασαν στο +4, αλλά με 6-0 σερί στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκρέιντζερ με 21, Λο με 19, Φοντέκιο με 15, Τίεμαν με 14 και Μάτισεκ με 12 πόντους. Για τους Βάσκους, ξεχώρισαν οι Πολονάρα με 18, Ντράγκιτς με 17 και Πέτερς με 15 πόντους.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε με 3-9, όμως με ένα επιμέρους σκορ 22-10 η Άλμπα με την επιθετική της πολυφωνία στην πρώτη περίοδο, την ολοκλήρωσε στο 25-19.

Στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλητές Γερμανίας έφτασαν στο +12 με Γκρέιντζερ και Φοντέκιο και, παρά την πίεση των Βάσκων, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο 45-44.

Οι Γερμανοί έφτασαν στο +12 στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως η Μπασκόνια μείωσε στο -2 με τους Πολινάρα, Ντράγκιτς. Στην τέταρτη περίοδο προηγήθηκε με 79-74, όμως με επιμέρους σκορ 11-2 από το 35’ και ύστερα η Άλμπα έφτασε στο τελικό 95-91.

Δεκάλεπτα: 25-19, 45-44, 74-72, 95-91