Ελλάδα Α2 / Β' / Γ' Εθνική

Αντεπίθεση και μόνος πρώτος ο Απόλλων στην Α2!

Τη… μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Απόλλων Πάτρας, καθώς με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο πέρασε (64-58) από το κλειστό του Αμύντα!

Μόνος πρώτος στην Α2 είναι ξανά ο Απόλλων!

Η ομάδα της Πάτρας δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στον Αμύντα, αλλά με αντεπίθεση στο τέταρτο πήρε το «διπλό» (64-58) και ανέβηκε στο 10-1, αφήνοντας δεύτερο τον Ολυμπιακό Β’ που είχε ρεπό.

Κορυφαίος από την ομάδα της Αχαΐας ήταν ο Διαμαντάκος με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον ακολούθησε ο Μολφέτας με 15π.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 34-25, 44-46, 58-64

Στους αγώνες για την 13η αγωνιστική της Α2 Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Φίλιππος Βέροιας-Ελευθερούπολη 77-92
Πανερυθραϊκός-Καρδίτσα 78-77
Ψυχικό-Οίαξ Ναυπλίου 97-86
Μαρούσι-Τρίτων 85-80
Δάφνη Δαφνίου-Καβάλα 77-69
Αμύντας-Απόλλων Πάτρας 58-64

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις:



Φίλιππος Βέροιας-Ελευθερούπολη 77-92

Διαιτητές: Θεοδώρου-Γραικός-Αγραφιώτης Γρ. (Παπαδόπουλος Θ.)

Δεκάλεπτα: 28-16, 46-39, 61-66, 77-92

Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Νικάι, Τσεσμετζίδης, Ελευθεριάδης 28 (3), Πιπεράκης 3, Πολυμένης, Κοθράς 10 (2), Παραπούρας 6 (1), Σουτζόπουλος 21 (2), Πιλκούδης 7.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου 2, Μπάτσος, Τσιλούλης 24 (5), Τσουμάνης, Ράπτης 7, Σταμπουλής 8 (1), Ερμείδης 13 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 3 (1), Χάλαρης 11 (1), Σιγκούνας 9 (1), Νίκου 15 (4).

Πανερυθραϊκός-Καρδίτσα 78-77

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Κοντίλης-Ρίζος (Παππάς)

Δεκάλεπτα: 28-16, 45-38, 62-60, 78-77

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 6 (2), Βουγιούκας 10, Σκάνδαλος 14 (2), Γεωργιάδης 2, Καμπουρίδης, Στάθης 18 (5), Παπανικολάου 3 (1), Αθανασούλας 8, Βαρδής, Φιλιππάκος 17.

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 23 (3), Καρράς 6, Μακρής 2, Κακλαμάνος 14 (1), Γκρέκας 7, Βαβάτσικος 13 (2), Καλλές 9, Τσούκας 3 (1).

Ψυχικό-Οίαξ Ναυπλίου 97-86

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Ντάνος-Κανελλόπουλος (Τηγάνης)

Δεκάλεπτα: 18-24, 46-45, 68-64, 97-86

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 16 (1), Δελίδης 6 (2), Τσούτσος 6 (2), Κιούσης, Μιλεντίγεβιτς 15 (5), Τσουργιάννης 6, Κυρίτσης 27 (3), Μαρίνος 3 (1), Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 18 (3).

Οίαξ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 28 (2), Χαϊδάς, Κουμπούρας 23 (2), Τουρλής, Τσουλφίδης, Παπαφλωράτος 9 (1), Ευστρατίου, Βύρλας 17, Καλλινικίδης 6, Σκορδάς 3, Χάχαλος, Καστραντάς.

Μαρούσι-Τρίτων 85-80

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Δόλγυρας-Τεφτίκης (Τζουβάρας)

Δεκάλεπτα: 22-22, 47-45, 73-63, 85-80

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 2, Στασινός 20 (2), Παπαγιάννης, Σουρλής, Προίσκος 3 (1), Κανέλλης 6 (2), Χατζηδάκης 12 (1), Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος 10, Αρνόκουρος 8, Δούκας, Γκαγκαλούδης 24 (3).

Τρίτων (Μιχελάκος): Καφέζας, Θεοδώρου 14 (2), Γερομιχαλός 12 (2), Κόκκαλης 15 (1), Σταθόπουλος 2, Μάντζαρης 25 (4), Παπαδημητρίου 8, Νάνος, Πράπας, Τσιώκος 4, Σαρλής.

Δάφνη Δαφνίου-Καβάλα 77-69

Διαιτητές: Παγώνης-Μαραμής-Παζώλης (Αλετράς)

Δεκάλεπτα: 25-19, 44-34, 62-46,77- 69

Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Σκόρδος 7, Κολτσίδας, Σούμαν, Μαλέλης 19 (1), Καννάς 4, Τσορμπατζόγλου 2, Τζουγκαράκης 6, Μπήλιος 3 (1), Μπέμπης 18 (4), Ζαραϊδώνης 6, Στεφανίδης 12 (2).

Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 20 (2), Σαββίδης 2, Καρκατσέλης, Ζαραϊδώνης 6, Χιμένα-Κούλαλης, Καραγιώργος 1, Συλαίος, Πάτρας 18, Καρακεχαγιάς 11 (2), Βακουφτσής 11 (2), Μακαρίτης.

Αμύντας-Απόλλων Πάτρας 58-64

Διαιτητές: Μαλαμάς-Πιτσίλκας-Χριστινάκης (Άκελ)

Δεκάλεπτα: 20-12, 34-25, 44-46, 58-64

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 4, Τοπάλι 17 (1), Σιούντρης, Οικονόμου, Βαρδιάνος 6 (1), Σάλεχ 9 (1), Κουκουνιάς 4, Γκάτζο, Μπέλη 12, Τάγαρης 6.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 6 (1), Νιφόρας, Αγγέλου 6 (2), Ζούμπος 10 (1), Πουλιανίτης 1, Διαμαντάκος 24, Μολφέτας 15 (3), Μπαζίνας 2.

Βαθμολογία

1. Απόλλων Πάτρας 21 (10-1)
2. Ολυμπιακός Β' 20 (9-2)
3. Ελευθερούπολη 19 (8-3)
4. Μαρούσι 18 (7-4)
5. Αμύντας 18 (7-4)
6. Πανερυθραϊκός 18 (7-4)
7. Παγκράτι 18 (7-4)
8. Καρδίτσα 17 (6-5)
9. Τρίτων 16 (5-6)
10. Ψυχικό 16 (5-6)
11. Φίλιππος Βέροιας 14 (2-10)
12. Οίαξ Ναυπλίου 13 (2-9)
13. Δάφνη Δαφνίου 13 (2-9)
14. Καβάλα 13 (1-11)

Επόμενη αγωνιστική (14η, 19/5)

Παγκράτι-Φίλιππος Βέροιας
Ελευθερούπολη-Πανερυθραϊκός
Καρδίτσα-Ψυχικό
Οίαξ Ναυπλίου-Μαρούσι
Τρίτων-Αμύντας
Απόλλων Πάτρας-Δάφνη Δαφνίου
Καβάλα-Ολυμπιακός Β’

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

close menu
x