Με σούπερ επίθεση πέρασε από το «Αλεξάνδρειο» το Λαύριο!

Ένα απολαυστικό και άκρως επιθετικό Λαύριο, πέρασε από την έδρα του ουραγού Άρη με σκορ 89-94 για τη 14η αγωνιστική της Basket League, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με μια εξαιρετική εμφάνιση, το Λαύριο έφυγε με το διπλό 89-94 από την έδρα του Άρη για τη 14η αγωνιστική της Basket League, πανηγυρίζοντας την 10η φετινή νίκη της σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος, το Λαύριο με «όπλο» την επίθεσή του κατάφερε και έφτασε εύκολα στο «ροζ» φύλλο αγώνα, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 10-4 και παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, η ομάδα του Καμπερίδη έπεσε στο 4-9.

Για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεχώρισαν οι Ντιαλό με 23 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Γερομιχαλός και Κάρτερ με 17 πόντους έκαστος.

Για τους Θεσσαλονικείς ο Τσάλμερς πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση με 21 πόντους, ωστόσο δεν έφτανε για τον Άρη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, και με τον Τσάλμερς πρωταγωνιστή ξέφυγαν με +6 (10-4 στο 6'). Στη συνέχεια, το Λαύριο βρήκε ρυθμό επιθετικά, και με τα τρίποντα των Κάρτερ, Σάβατζ και Γερομιχαλός πέρασαν μπροστά 14-17 στο 8'. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να έχει πάρει βραχεία κεφαλή στο σκορ (18-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε επιθετικό κρεσέντο, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν κερδισμένοι στο τέλος. Με τους Ντιαλό και Γερομιχαλό να αναλαμβάνουν δράση, το Λαύριο προηγήθηκε 21-24 στο 12', ενώ με καλάθι του Μουράτου ξέφυγε στο +6 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (23-29 στο 24').

Άμεση όμως ήταν η απάντηση του Άρη δια... χειρός Μιλόσεβιτς ο οποίος με οκτώ πόντους από τα μέσα της περιόδου και μετά, έστειλε τους γηπεδούχους στο +8 (42-34 στο 18'). Το Λαύριο με ένα επιμέρους 11-2 όμως στο τελευταίο 1.5 λεπτό έκανε την ανατροπή και έκλεισε το ημίχρονο με 43-45.

Με κεκτημένη ταχύτητα συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (47-57 στο 24') με τρίποντο του Γερομιχαλού, που προκάλεσε τις αντιδράσεις του Άρη καθώς θεωρούν πως ήταν εκπρόθεσμο. Ο Άρης αντέδρασε άμεσα και με τον Τσάλμερς να πετυχαίνει δέκα πόντους μέσα σε 4 λεπτά, μείωσε σε 58-62 στο 29', με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 60-67.

Στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο διαχειρίστηκε εξαιρετικά το ματς, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και στο +12 (73-85 στο 37'). Παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων όμως, δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν το παιχνίδι στο τέλος, καθώς το τρίποντο του Τσάλμερς για το 89-92 ήρθε στα 4 δευτερόλεπτα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε από τη γραμμή των βολών ο Κόσεϊ (89-94).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-77, 89-94