Euroleague

Διέλυσε την Άλμπα η Αρμάνι

Με ένα «ξέσπασμα» στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Αρμάνι νίκησε άνετα 75-55 την Άλμπα Βερολίνου στο «Φόρουμ» σε εξ αναβολής ματς της έκτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και ανέβηκε βαθμολογικά.

Η Αρμάνι σάρωσε 75-55 την Άλμπα στο «Φόρουμ» σε εξ αναβολής ματς της έκτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 6-3 σε εννιά ματς, έχοντας δύο λιγότερα και αφήνοντας την πρωταθλήτρια Γερμανίας στο 3-7.

Οι παίκτες του Ετορε Μεσίνα έκαναν ένα 8-0 στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν με +14, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά στο +20.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πάντερ με 14 και Ροντρίγκεθ, Λιντέι με 12 πόντους. Για τα «άλμπατρος», διασώθηκαν οι Σίβα και Λο με 11 πόντους έκαστος.

Η Αρμάνι ξεκίνησε από νωρίς εντυπωσιακά και δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +6. Αυτό οφείλεται στο 6-0 σερί και στα 1/6 τρίποντα των Γερμανών, την ώρα που οι παίκτες του Ετορε Μεσίνα είχαν 6/8 από τη γραμμή των 6.75.

Η διαφορά μεγάλωσε στο ξεκίνημα της του δεύτερου δεκαλέπτου με το 23-9 επιμέρους σκορ και το 8-0 σερί των γηπεδούχων. Ο Ντατόμε έφερε το +15 και οι 11/15 βολές της Αρμάνι έφεραν το +20 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, κάποια σερί της Άλμπα μείωσαν λίγο τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Σίβα, όμως το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +23. Στην τέταρτη περίοδο, δεν άλλαξε το σκηνικό και η τριάδα των Ροντρίγκεθ, Πάντερ και Λιντέι έκανε ότι ήθελε και φτάσαμε στο τελικό +20.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 42-22, 64-41, 75-55

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 14 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λιντέι 12 (1), Μίτσοβ 5, Μορασκίνι, Ρολ 2, Ροντρίγκεθ 12 (2), Ταρζέφσκι 3 (6 ριμπάουντ), Ντιλέινι 9 (1), Σιλντς 7 (1), Μπρουκς 3 (1), Χάινς 5, Ντατόμε 3 (1)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 11 (1), Σίβα 11 (1/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές), Γκιφάι 1 (1/7 σουτ), Ντέλοου 2, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 3, Ολίντε 8 (1/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τίμαν 6, Γκρέιντζερ, Σίκμα 6 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάμερς 4